БЕЗ НАСТАНОВ І ПОВЧАНЬ: ЯК МОТИВУВАТИ МОЛОДЬ У ГРОМАДАХ ДІЯТИ

UNDP Ukraine
5 min readMar 20, 2020

--

Можливості для розвитку роблять нас не лише компетентнішими, але й дають відчуття щастя від самореалізації. Як допомогти молодим людям реалізувати свій креативний потенціал, стати повноправними учасниками процесу розвитку їхніх громад? Одним з дієвих інструментів є неформальна освіта.

З нагоди Міжнародного дня щастя, хочемо поділитися з вами прикладами успішних ініціатив, реалізованих випускниками та випускницями курсу «Громадянська освіта для молодіжних працівників».

Дізнавайтеся, як вони розвивають молодіжні ради, допомагають молоді організовувати адвокаційні кампанії, започатковують екологічні та правозахисні ініціативи, залучають школярів та студентів до громадської активності через різноманітні інструменти неформальної освіти.

Дієві молодіжні ради в громадах — «місія здійсненна»

Останні кілька років в Україні відбувається бум молодіжних рад, але часто вони не надто ефективні чи навіть припиняють свою діяльність через деякий час після створення — передусім через незнання своїх можливостей, повноважень та інструментів роботи.

«Просто створити молодіжну раду — недостатньо. Треба допомагати молоді опановувати інструменти впливу на місцеву політику», — каже молодіжна працівниця та авторка ініціативи «Молодіжна рада діє» Анастасія Дем’янчук з міста Ківерці Волинської області.

Спеціальна програма з адвокації для Молодіжної ради Ківерцівської ОТГ
Фото надано: Молодіжною радою Ківерцівської ОТГ

Щоб посилити потенціал Молодіжної ради Ківерцівської ОТГ, для її членів організували спеціальну програму, де вони навчалися адвокації, навичок ефективної комунікації та інструментів роботи молодіжної ради як консультативно-дорадчого органу.

Завдяки цьому молодіжна рада стала активніше долучатися до формування місцевої політики, наприклад, проаналізувала потреби молодих жінок та чоловіків у своїй громаді та внесла пропозиції до Стратегії розвитку Ківерцівської ОТГ та цільової програми «Молодь Ківерців».

У волинських поліцейських з’явились юні помічники

Якщо раптом на вулицях Луцька ви побачите правоохоронця зі школярами, не поспішайте робити висновки. Ніхто не бешкетує. Насправді завдяки навчальній програмі «Помічник патрульного» місцеві підлітки мають змогу пройти спеціальні тренінги, організовані патрульними поліцейськими та Молодіжним центром Волині.

Правоохоронці проводять тренінги для школярів
Фото надано: Патрульною поліцією Волинської області

Таку підготовку вже пройшли 15 старшокласників-добровольців із Луцької школи №17 і тепер самостійно чи разом із патрульними проводять для інших школярів міста тематичні квести та практичні заняття з громадянської освіти, особистої безпеки та правил дорожнього руху.

Фото надано: Патрульною поліцією Волинської області

«Ми прагнемо зламати стереотипи щодо поліції та підвищити правову освіту молоді”, — зазначає молодіжна працівниця Оксана Романюк, ініціаторка спільного проєкту Патрульної поліції Волинської області, ГО «Молодіжна Платформа», Волинської обласної бібліотеки для юнацтва та учнівської ради школи №17.

Як молодь Нововолинська почала мислити екологічно

“Розвиток критичного мислення, підвищення рівня ерудованості — це те, без чого не може існувати сучасна освіта”, — каже молодіжний працівник та керівник ресурсного центру «Нові крила» Павло Медина.

На підтримку розвитку неформальної освіти для студентів Нововолинського електромеханічного коледжу ресурсний центр ініціював проєкт «Soft Skills. Навчаємо мислити екологічно» спрямований на популяризацію відповідального споживання і сортування сміття.

Протягом двох місяців студенти проходили тренінги з лідерства та комунікацій, а також вчилися правильному сортуванню сміття та відповідальному споживанню.

Фото надано: Ресурсним центром «Нові крила»

Отримані знання одразу ж застосували на практиці — студенти спільно з викладачами склали мапу коледжу та розробили програму поводження з відходами.

Так почалася історія роздільного збору сміття в коледжі та водночас реалізація першого проєкту студентського самоврядування у Нововолинську.

Про важливе — в ігровому форматі

Як підвищити рівень ерудованості та критичного мислення серед молоді у фінансовій, податковій та політичній сфері?

Команда ГО “Джем толока” з Переяслава-Хмельницького Київської області започаткувала проведення вечорів настільних ігор “Світ громад”, під час яких лідери учнівського і студентського самоврядування, працівники/-ці та волонтери міста в ігровій формі змогли прокачати навички критичного та творчого мислення, співпраці, комунікації та швидкого аналізу нової інформації.

Фото надано: ГО “Джем Толока”

Побувати в ролі мера міста, вирішити найбільш критичну проблему у громаді та грамотно розпорядитися бюджетними коштами — все це можливо, якщо зіграти у настільну гру «Світ громад», мета якої — зацікавити людей у розвитку їхнього міста і громади.

Як отримати новий спортзал для школи завдяки адвокаційній кампанії

«Чи моя дитина займається спортом на справних тренажерах? Чи взагалі вони є у шкільному спортзалі?» Таке питання почало турбувати молодіжну працівницю та лідерку ініціативи «Я підтримую розвиток спорту с. Шульгівка» Вікторію Льовкіну.

Побувавши у шкільному спортзалі, Вікторія зрозуміла, що через повну несправність спортивної кімнати в дітей взагалі немає можливості займатися фізичним розвитком.

Фото надано: ГО “Шульгівська громада”

Після проходження навчального курсу «Громадянська освіта для молодіжних працівників», у Вікторії з’явилася ідея разом з молоддю розробити проєкт рішення районної ради щодо виділення коштів на розробку проєктно-кошторисної документації будівництва спортзалу в Шульгівському НВК.

Завдяки адвокаційній кампанії, організованій місцевою молоддю, Петриківська районна рада ухвалила рішення виділити кошти на облаштування спортзалу.

Історії молодіжних працівників вкотре доводять, що завдяки опануванню інструментів громадської участі кожна молода людина може реалізувати себе, власні ініціативи та досягти успіху.

Партнерства на підтримку молоді

З 2014 року ПРООН підтримує державну програму «Молодіжний працівник» — платформу для спільного навчання, комунікації та професійної підтримки фахівців, які працюють з молоддю у громадському та державному секторі.

Ця програма була ініційована Міністерством молоді та спорту України, Державним інститутом сімейної та молодіжної політики та ПРООН. За цей час її пройшли майже 3000 фахівців по роботі із молоддю з усіх регіонів України.

Починаючи з 2018-го року в рамках програми впроваджується спеціалізований курс «Громадянська освіта для молодіжних працівників», пройшовши який спеціалісти по роботі з молодю можуть допомагати молоді бути активними громадянами, розуміти права людини і власну ідентичність, цікавитися суспільними процесами, критично їх оцінювати, а також самими бути рушієм цих процесів.

У 2019 році таке навчання проводилось у Волинській, Дніпропетровській та Київській областях у співпраці з місцевими адміністраціями та молодіжними організаціями. Випускники курсу отримати на конкурсній основі фінансову підтримку на реалізацію ініціатив з громадянської освіти для молоді у своїх громадах. Втілити у життя свої ідеї молодіжним працівникам та працівницям допомагали громадські організації — члени Мережі хабів громадянського суспільства.

Текст: Анна Мисишин, Анна Острікова, Тетяна Кононенко

Цю статтю також можна почитати англійською

--

--

UNDP Ukraine

UNDP’s mission in Ukraine is to support the country’s resilience in the face of war and to promote a fully inclusive, digital and sustainable recovery.