#ВИХОДЬ_ЗА_МЕЖІ — ЯК ПАНДЕМІЯ МОБІЛІЗУВАЛА МОЛОДЬ ДО ОНЛАЙН ВЗАЄМОДІЇ

UNDP Ukraine
6 min readNov 12, 2020

--

Як молодіжним організаціям адаптуватися до нових реалій, спричинених пандемією, та продовжувати працювати? Громадська організація “Відкритий простір” розробила спеціальну менторську програму, яка допомагає запускати соціальні ініціативи за допомогою онлайн інструментів.

Пандемія стала викликом, але водночас мотивувала розширити кордони звичних підходів у реалізації соціальних проєктів. Так вирішила команда ГО «Відкритий простір» і взялася за розробку програми “Давай Зміни. Виходь за межі”, мета якої — допомогти молодим людям ставати провідниками позитивних змін у своїх громадах, зокрема шляхом реалізації власних соціальних ініціатив у режимі онлайн.

За словами керівника проєкту Андрія Сидоренка, команда зрозуміла, що потрібно навчати молодь створювати і управляти проєктами онлайн за допомогою сучасного інструментарію і нових підходів до роботи.

Команда проєкту “ДавайЗміни. ВиходьЗаМежі” (з права на ліво: керівник проєкту Андрій Сидоренко, директорка ГО “Відкритий Простір” Анастасія Ніжнік). Фото надано ГО “Відкритий Простір”.

Щоб зробити участь у програмі “Давай Зміни. Виходь за межі” найбільш ефективною, команда розробила власну формулу:

Короткі та максимально практичні модулі + тактика малих перемог і визнання + персональний контакт і менторська підтримка учасників = успішно реалізовані соціальні ініціативи.

Навчальна програма передбачала обов’язкове виконання практичних завдань і тривала кілька місяців у онлайн режимі. В результаті було підготовлено й запущено 25 соціальних ініціатив.

Команда ГО “Відкритий Простір”

“Правда, кількість зусиль, які потрібно було інвестувати в такий результат, були незрівнянно вищими ніж якби ми це робили офлайн”, — розповідає Андрій.

Цього року у проєкті взяли участь молоді люди від 18 до 35 років з усієї України.

Світ змінюється, але можливості для взаємодії і розвитку ініціатив є достатньо широкими

Тематика ініціатив, що з’явилися завдяки менторській програмі, є розмаїтою: чат-бот для допомоги потерпілим від домашнього насильства; мобільний додаток для поширення культури екосвідомості; інклюзивні театральні та культурні онлайн-проєкти; серія ініціатив, направлених на захист безпритульних тварин і зміну ставлення до безпородних тварин; онлайн Конгрес рівних можливостей; вебінари для ветеранів АТО; онлайн курси для лікарів, присвячені доступу до якісної медицини трансгендерних пацієнтів, та інші.

А тепер докладніше про деякі з них:

Покоління NEXT: інклюзивний театральний проєкт

Як зробити, щоб у маленького глядача сформувалися життєві цінності, такі як доброта, любов, повага, чесність та толерантне ставлення до осіб з інвалідністю? Цим питанням задалась ініціаторка проєкту “Покоління NEXT” Наталія Болтова, яка вирішила, створити інклюзивний продукт та залучити дітей з інвалідністю і без у прекрасні театральні постановки.

“Суспільство зміниться, якщо ми будемо співпрацювати та йти один одному назустріч. Озвучення проблеми — це перший крок до її вирішення. І я, як мама дитини з інвалідністю, як соціальний педагог із досвідом роботи з багатьма родинами, що виховують дітей з інвалідністю, впевнена, що цей проєкт допоможе соціалізації таких дітей у суспільство, розкриттю їхнього творчого потенціалу, звільнить від ізольованості та підвищить самооцінку”, — каже засновниця Інклюзивного театрального проєкту “Покоління NEXT” Наталія Болтова.

Керівниця проєкту “Покоління NEXT” Наталія Болтова із сином. Фото надано ГО “Відкритий Простір”.

Пані Наталія активно адвокатує свою ідею серед батьків, вчителів, волонтерів та органів місцевої влади Чернігова. На її думку, такий театр не буде підкреслювати психофізичні проблеми, лякати та різнити дітей, а навпаки, зможе розкрити таланти підростаючої малечі — нового покоління NEXT.

Онлайн допомога потерпілим від домашнього насильства

Однією з ініціатив програми “Давай Зміни. Виходь за межі” став проєкт BreakOutBot.

“Багато жінок в Україні стикаються з випадками домашнього насильства”, — зазначає співзасновниця цього проєкту Анна Трушкіна. Вона вірить у те, що в XXI столітті насилля можна подолати, надавши оперативний доступ до інформації.

Співзасновниця проєкту “BreakOutBot” Анна Трушкіна. Фото надано ГО “Відкритий Простір”.

«Наш чат-бот є вкрай актуальним, адже його мета — допомогти жінкам, які вже розуміють, що проблема існує, але не знають, куди звернутися за допомогою», — зазначає Анна.

Що ж таке BreakOutBot? Це чат-бот у Телеграмі для допомоги потерпілим від домашнього насильства, створений у формі каталогу кризових центрів, притулків, центрів безкоштовної правової допомоги та інших джерел допомоги, із географічним сортуванням. Щоб отримати допомогу, жінці необхідно натиснути «старт» та обрати область і місто, в якому вона проживає. Після цього їй відкриється доступ та перелік усіх кризових центрів, притулків, центрів захисту сім’ї, психологів та правників, до яких можна звернутися за консультацією та допомогою.

«Ми працюємо для всієї України онлайн. Хочеться об’єднати тих, хто хоче змінювати світ, борючись за права людини та права жінок», — додає Анна.

EQuality Docs — лікарі майбутнього

Як побороти консервативну медичну систему та зробити її відкритішою до потреб ЛГБТ? Як навчити лікарів коректній лексиці та позбавити їх грубості та упередженого ставлення до цих людей? Такими питаннями вже багато часу задається сімейна лікарка та ініціаторка проєкту EQuality Docs, пані Дарина Дмитрієвська.

Саме завдяки ініціативі пані Дарини та за підтримки програми “Давай Зміни. Виходь за межі” лікарі по всій Україні мають змогу навчатися онлайн тому, як працювати з пацієнтами, що належать до ЛГБТ спільноти, та трансгендерними людьми.

Керівниця проєкту “Equality Docs” Дарина Дмитрієвська. Фото надано ГО “Відкритий Простір”.

«Моя мета — навчити якомога більше лікарів коректному спілкуванню з пацієнтами з ЛГБТ спільноти, правильному наданню допомоги трансгендерним людям. Таким чином знання поширяться, і у кожному місті буде доступ до лікаря нового покоління», — стверджує пані Дарина.

Вона реалізує цей проєкт сама, проте його вже почали підтримувати колеги, журналісти, громадські та правозахисні організації.

«Достукатись до сердець» і змінити життя безпритульних тварин

Ще з дитинства мріяла створити притулок для тварин ініціаторка проєкту Катерина Арісой з Бахмута, що на Донеччині.

Керівниця проєкту “Достукатись до сердець” Катерина Арісой. Фото надано ГО “Відкритий Простір” .

“Коли ми бачимо як змінюються тварини, коли відчувають любов і турботу, як їхні очі, колись налякані та сповнені болю, стають радісними та щасливими, це робить нас цілеспрямованими та мотивує не зупинятися, а розвивати сферу зоозахисту на рівні всієї країни”, — ділиться Катерина.

Тож в межах програми “Давай Зміни. Виходь за межі” Катерина запустила прєкт “Достукатись до сердець”, організувавши низку ініціатив: “Марафон добрих фей” із пошуку домівки для безпритульних тварин, конкурс “Король и Королева двора” та фестиваль “Бесподобных собак “ДВОРянство Бахмута” — для зміни ставлення до безпородних тварин. Також було організовано підрахунок тварин та подано пропозицію до органів місцевого самоврядування щодо запровадження змін у правилах поводження з тваринами на рівні міста Бахмут.

Фото надано ГО “Відкритий простір”

Ось уже третій рік поспіль, традицією програми “Давай Зміни” є проведення спільної ініціативи учасників програми, направленої на вирішення певної проблеми. Цього року без вагань була визначена тема №1 — надмірна тривога.

Тож у межах програми команда підготувала комікс, в якому візуалізовані основні техніки приборкання тривоги. Ці просвітницькі плакати вже знайшли своє місце у десятках шкіл, медичних закладах, організаціях і редакціях по всій країні.

“Цього року ми об’єднані глобальним викликом пандемії Covid-19 та особливо відчули, наскільки психічне здоров’я важливе і наскільки турбота про нього є справою кожного”, — зазначає виконавча директорка ГО “Відкритий простір” Анастасія Ніжнік.

Незважаючи на глобальні зміни у зв’язку з пандемією проєкт “Давай Зміни. Виходь за межі” набув широкого масштабу та за допомогою технологій зміг об’єднати молодих людей з дев’яти областей України, які вже активно втілюють свої соціальні ініціативи.

Фото надано ГО “Відкритий Простір” для ПРООН в Україні (На фото: нагородження учасниці програми «Давай.Зміни»)

На цьому активісти ГО “Відкритий простір” планують не зупинятися — вони готові до нових викликів та вже роздумують над покращенням та підсиленням програми у наступному році.

Програма “Давай Зміни. Виходь за межі” реалізовується громадською організацією “Відкритий простір” за підтримки проєкту ПРООН “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в України” та за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Текст:

Анна Мисишин, ПРООН

Андрій Сидоренко, ГО “Відкритий Простір”

Редакція:

Тетяна Кононенко, ПРООН

--

--

UNDP Ukraine
UNDP Ukraine

Written by UNDP Ukraine

UNDP’s mission in Ukraine is to support the country’s resilience in the face of war and to promote a fully inclusive, digital and sustainable recovery.

No responses yet