Енергетика — ключовий елемент у боротьбі зі змінами клімату в Україні
Дафіна Ґерчева, Постійна представниця ПРООН в Україні
Примітка редактора: Оскільки ми поступово переходимо від етапу оперативного реагування на пандемію COVID-19 до етапу відновлення після кризи, маємо нагоду взяти курс на зелене, більш стале майбутнє, для чого буде необхідне найширше залучення — від громадян до бізнесу та уряду. ПРООН в Україні впроваджує саме таку ініціативу в галузі відновлюваної енергетики, і це може послужити гарним прикладом для всіх, хто шукатиме посткризові рішення.
Нерівність, спричинена розвитком технологій та зміною клімату, все більше визначає можливості людей у XXI столітті. Нехтування цими двома сейсмічними зрушенням може поставити під загрозу демократію та сталий розвиток.
Зміна клімату не має кордонів і впливає на кожну живу істоту на землі. Перед масштабами цього явища люди можуть почуватися абсолютно розгубленими.
Але так само, як кліматичну кризу спричинила шкідлива діяльність компаній, людей, громад та країн, ключовим рішенням мають стати їхні кроки задля подолання цієї кризи.
Українцям добре відома проблема зміни клімату: за даними соціологічних опитувань, 80% опитаних вважають зміну клімату серйозною проблемою для України. Однак лише кожен п’ятий ставить цю проблему вище за інші екологічні питання, такі як забруднення повітря та води, поводження з відходами або вирубка лісів. Проте міжнародні кліматичні рухи знайшли підтримку на рівні місцевих неурядових організацій та молоді, яка поділяє їх цінності, які організовують кампанії по боротьбі з кліматичними змінами та популяризують використання відновлюваних джерел енергії.
Енергоефективні заходи є одними з найпоширеніших екологічних кроків, які здійснюють або готові здійснювати українці. У 2018 році кожен п’ятий українець назвав підвищення рівня енергоефективності одним з основних екологічних заходів, які варто втілити. У 2020 році ця кількість зросла на 50 %, і нині майже третина населення позитивно ставиться до утеплення своїх будинків та встановлення опалювальних приладів, енергоефективних вікон та освітлювальних систем (хоча головним стимулом для цього є зменшення витрат на електроенергію).
Ще одна актуальна тема — сонячна енергетика. Українці не тільки починають встановлювати сонячні батареї, але й інвестують у невеликі сонячні електростанції, щоб виробляти електроенергію для власного використання, а також щоб отримати кошти за повернення надлишкової електроенергії назад у мережу.
В Україні вже існують енергетичні кооперативи. Минулого року в місті Славутич енергетичним кооперативом «Сонячне місто» було встановлено першу з трьох сонячних електростанцій, що фінансувалася за рахунок спільнокошту. Усі акціонери станцій — звичайні люди зі Славутича та інших регіонів. Ціна частки у проєкті становила близько 500 доларів — цілком прийнятна сума для приватного інвестування у сонячну енергетику в Україні.
Враховуючи ці тенденції, адже ПРООН в Україні застосовує комплексний підхід до вирішення проблеми зміни клімату, ми розглядаємо енергетику як стартову точку.
Ми зосереджуємося на підвищенні енергетичної безпеки, зокрема, шляхом залучення інвестицій у енергоефективність у державних та приватних будівлях, та заохочуємо використання відновлюваних джерел енергії, таких як сонячна, вітрова та енергія, отримана з біомаси, для виробництва тепла та електроенергії.
Україна входить до першої десятки найбільш енергоємних економік світу: кількість енергії, яка використовується для отримання долара з ВВП, втричі перевищує середній показник для країн ЄС. Ускладнюючим фактором є також те, що українська енергія виробляється переважно з викопних джерел палива, а 70 % викидів парникових газів у країні походить з енергетичного сектору. Окрім цього, висока енергоємність у поєднанні зі старінням та неефективністю систем опалення та великою залежністю від імпорту газу й нафти становлять реальну загрозу енергетичній безпеці.
За останнє десятиліття Україна досягла певного прогресу у підвищенні рівня енергоефективності в державних та приватних будівлях. І один із способів, поширенню якого ми сприяємо — це мобілізація співвласників житла в багатоквартирних будинках в Україні та заохочення їх до підвищення рівня енергоефективності власних будинків. Наш проєкт HOUSES («Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень») допомагає створювати об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ)*, що сприятиме розробці проєктів з підвищення енергоефективності та поданню заявок на фінансування до нещодавно створеного Фонду енергоефективності України.
Проєкт створив зв’язки в організаційному ланцюжку, які пов’язують окремих власників будинків з представниками влади, і оскільки цей ланцюжок має на меті покращення енергоефективності, це допомагає вирішувати численні проблеми — неефективне енергокористування в Україні, енергетичну залежність країни та потребу в покращенні інфраструктури, що, в свою чергу, впливатиме на вирішення проблеми зміни клімату.
У рамках реалізації проєкту HOUSES майже пів мільйона українців повинні отримати фінансову вигоду від впровадження нових заходів з енергоефективності, і понад мільйон громадян краще розумітиме проблеми ефективності та вибір, який можливо зробити. Людей чимало, а їхні дії, консолідовані одним проєктом, сприятимуть досягненню змін.
Але як бути з громадськими будівлями, де право власності (та відповідальність) не належить одній фізичній чи юридичній особі, а по суті, поділяється громадськістю через органи влади?
Тут ми пропонуємо використовувати інший підхід через модальність «ESCO». Ця ініціатива реалізується за підтримки Глобального екологічного фонду. Ми сприяємо співпраці між компаніями, що займаються енергетичним обслуговуванням (ESCO-компаніями), та державою для підвищення енергоефективності в громадських будівлях. Компанії з енергообслуговування отримують комерційні позики на реалізацію проєктів з енергозбереження. Користь для власників будівель полягає в тому, що вони не інвестують у модернізацію; інвестиції здійснюються компаніями ESCO, які згодом повертаються за рахунок досягнутої економії енергії. Нещодавно створені системи моніторингу енергії оцінюватимуть результати та забезпечуватимуть збереження прибутку.
Цей проєкт є вкрай важливим, адже, за підрахунками, 50 % енергії, яка використовується для обігріву 78 000 громадських будівель в Україні, марнується через погану ізоляцію, застарілі системи опалення тощо. А отже, за даними Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, це має величезний потенціал для економії, захисту людей та планети, а також забезпечення кращого використання державних коштів.
Проте ощадливого використання потребують не тільки енергоресурси для опалення. Будівельний сектор України споживає приблизно 25 % усієї електроенергії, яка використовується в Україні, тож проєкт включає навіть такі заходи, як заміна старого освітлення новими енергоефективними лампочками. Важливо згадати і про системи енергоаудиту — вони використовуються для виявлення витоків енергії через непотрібне постійне освітлення, погану ізоляцію стін, вікон та дверей.
Завдяки простим заходам з енергозбереження, що здійснюються за рахунок приватних інвестицій (ESCO), проєкт досягає вражаючих заощаджень як у вигляді економії коштів для місцевих бюджетів, так і сприяє скороченню викидів парникових газів. Наприклад, завдяки одному з таких проєктів місто Чортків на Тернопільщині знизило рівень споживання електроенергії у громадських будівлях у 2018 році на 111,5 мегават-годин, або ж на 4,9%, що означає скорочення викидів двоокису вуглецю на 26,1 тонн.
Якщо подібні практики поширити по всій Україні, така економія енергії може незабаром суттєво збільшитись і мати значний вплив на енергоспоживання та економічну статистику України. А якщо такі ж зусилля докладатимуть інші країни, це матиме вплив і на зміну клімату. Насправді, мета проєкту ESCO частково полягає в тому, щоб показати приклад іншим містам та запровадити аналогічні практики й підходи в інших населених пунктах по всій країні.
Із цих двох прикладів нашої роботи в Україні ви можете побачити, як дії людей дійсно можуть змінити ситуацію — потрібно лише організувати спільну роботу громадян, бізнесу, організацій та уряду заради досягнення спільних цілей. Зміни клімату не є незворотними, і ми знаємо, які кроки потрібно зробити для подолання їх наслідків.
Час діяти разом, не зволікаючи жодної хвилини!
*ПРООН в Україні залучила цю мережу (до складу якої входять 24 координатори, 344 місцеві органи влади та майже 4 000 ОСББ), до боротьби з поширенням COVID-19. Майже 2 мільйони людей мали змогу оперативно отримати через мережу важливу інформацію щодо індивідуального захисту від короновірусної інфекції.
Вперше матеріал опубліковано на UNDP Eurasia.