Нитка за ниткою

Попри збройний конфлікт на сході України Марія не полишає мрію відкрити власне ательє та впевнено крокує до своєї мети

До початку збройного конфлікту на сході України Марія*, 32 роки, жила спокійним життям у Донецьку. Жінка займалася вихованням доньки, працювала архіваріусом на підприємстві, а вечорами після роботи сідала за швейну машинку та з головою поринала в улюблене хобі. Марія шила одяг і собі, і доньці, і друзям та понад усе мріяла відкрити власне ательє.

Коли пролунали перші вибухи гармат, заповітну мрію довелося на роки відкласти у далеку шухляду. Район, в якому тоді мешкала Марія, дуже постраждав від бойових дій, і жінка на деякий час перебралася жити до знайомих ближче до центру, де було безпечніше. Та їхати з міста жінка не поспішала, сподіваючись, що життя ось-ось налагодиться.

Згодом підприємство, де працювала жінка закрили, накопичені роками збереження майже скінчилися, а стару квартиру пограбували. Марія пригадує жахливе пригнічення, адже чи не кожного дня доводилося бачити озброєних людей та військову техніку на вулицях, де ще не так давно панував мир та спокій. Вона тоді точно зрозуміла — жити так більше не можна — потрібно їхати.

У 2014 році Марія разом із донькою повернулася на підконтрольну уряду України територію до Костянтинівки у Донецькій області, а у 2015 — переїхали до Красногорівки, що теж на Донеччині. Там Марія працювала і прибиральницею, і продавчинею. Не нехтувала роботою і згодом назбирала достатньо коштів, аби знову придбати швейну машинку, нехай навіть не нову, проте у робочому стані.

У 2019 році Марія випадково від знайомих дізналася про швейну майстерню «Ниточка добра», яку відкрили в Красногорівці за сприяння ПРООН у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру на кошти, виділені Європейським Союзом. Громадська організація «Наше Відродження — Донбас Україна» отримала грантову підтримку і відкрила швейну майстерню, аби мешканці громади мали невеличкий осередок, де б можна було не тільки навчитися майстерно шити та ремонтувати одяг, а й опанувати навички ведення власного бізнесу.

Марія пригадує, що дуже дивувалася спочатку, як можна безкоштовно користуватися якісним обладнанням для шиття просто так, і до останнього не вірила, що таке справді можливо.

Марія із завзяттям почала відвідувати майстерню та з нетерпінням чекала кожної наступної зустрічі.

Завдяки професійному обладнанню та постійним майстер-класам із шиття, замовлень від клієнтів у Марія побільшало. Тепер вона може виконувати складніший художній ремонт одягу, навчилася професійно прикрашати одяг бісером, та і якість шиття загалом стала значно кращою.

Раніше жінка вже замислювалася над тим, аби відкрити свою справу, проте багато чого не знала. На тренінгах у майстерні, що проводилися у межах грантового проєкту за підтримки ПРООН, вона дізналася про систему оподаткування, як правильно планувати свою підприємницьку діяльність, розраховувати собівартість своєї продукції чи вираховувати прибуток.

Наостанок Марія ділиться, що нарешті має надію та сповнена сил знову здійснити свою мрію:

*Ім’я змінено за бажанням героїні

Для довідки

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Ілюстрації: Оксана Скворчинська / ПРООН в Україні

We partner with people at all levels of society to drive and sustain the kind of growth that improves quality of life for everyone.

We partner with people at all levels of society to drive and sustain the kind of growth that improves quality of life for everyone.