Три принципи універсального дизайну у навчанні та Глобальні цілі сталого розвитку

UNDP Ukraine
5 min readAug 14, 2018

--

Марта Николаєва, волонтерка ООН та спеціалістка ПРООН з комунікацій та зв’язків з громадскістю, ділиться порадами, як викладати Цілі сталого розвитку школярам, враховуючи три принципи універсального дизайну у навчанні.

“В основі всіх Цілей сталого розвитку закладена освіта. Адже, якби люди були більш освіченими, ми б подолали бідність та голод, забезпечили б охорону здоров’я матерів та дітей, зменшили б нерівність та гендерну дискримінацію та забезпечили права дитини та людини”.

Малала Юсуфзай, Посланиця миру ООН

Саме тому надзвичайно важливо поширювати інформацію про Глобальні цілі сталого розвитку, починаючи вже зі школи, наголошувати на їх актуальності та знаходити шляхи їх досягнення. Ключову роль у цьому процесі відіграють вчителі.

Проте, щоб надихнути і вмотивувати учнів, важливо їх зацікавити, представити певну тему, використовуючи найкращий для кожного учня підхід, і запропонувати їм альтернативи вираження своїх знань.

Як це зробити? Використавши методику Універсального дизайну у навчанні (УДН), адже саме ця методика, що зародилася у США, включає в себе ці компоненти.

Фото: © Андрій Крєпкіх / ПРООН в Україні

Що таке Універсальний дизайн у навчанні?

Це методика, що виникла в результаті багаторічних досліджень у галузі педагогіки та неврології.

Всі ми поділяємося на тих, хто краще сприймає інформацію через зображення, через дію, на слух, або ж читаючи. Тому важливо враховувати ці індивідуальні особливості.

У класі також можуть навчатися діти з інвалідністю, які зазвичай мають ще й інші потреби в навчанні, які потрібно брати до уваги.

Навіщо, що і як вивчати?

Завдяки дослідженням було визначено три зони мозку, кожна з яких відіграє певну роль у навчанні людини, але якщо задіяні всі три одразу — це сприяє кращому вивченню матеріалу. Таким чином, було визначено три принципи Універсального дизайну в навчанні:

· Принцип зацікавлення відіграє ключову роль, оскільки дуже важливим у навчальному процесі є те, наскільки учень зацікавлений. Зацікавлення відноситься до емоційної зони мозку (НАВІЩО вивчати?).

· Принцип презентації вимагає від вчителя представити тему, використовуючи різноманітні засоби та методи, щоб учень міг якнайкраще засвоїти новий матеріал. Цей принцип відноситься до зони розпізнання (ЩО вивчати?).

· Принцип дій та вираження, метою якого є надавати учням різноманітні можливості вираження своїх знань, відноситься до стратегічної зони мозку (ЯК вивчати?).

Але як все це реалізувати на практиці? Ось деякі методичні рекомендації.

Принцип зацікавлення:

· Важливо пояснювати доцільність та важливість теми, і наскільки отримані знання учень зможе використати в житті. Наприклад, запропонуйте учням назвати кілька викликів, які є в їхній громаді, місті чи в країні (Україні).

Це може бути обговорення в групах зі створенням та представленням спільного плакату. Таким чином, учні зможуть зрозуміти зв’язок між Цілями та своїм життєвим досвідом.

Візуалізація: © Юлія Кнюпа / ПРООН в Україні

· В учнів має бути можливість вивчати та виражати свої знання у той спосіб, який найкраще відповідає їхньому стилю навчання. Бажано якомога більше урізноманітнювати навчальні ресурси та заохочувати роботу в групах.

В Інтернеті можна знайти вже розроблені плани уроків, комікси, відеоматеріали, ігри та завдання для групової роботи (українською та англійською мовами), які присвячені Цілям сталого розвитку.

Наприклад, є мультимедійний урок, героями якого є смурфики, що може бути особливо цікавим для дітей молодшого шкільного віку. Урок включає в себе відео, де герої мультфільму розповідають про Цілі сталого розвитку. Серед різноманіття коміксів є такі, що розповідають про декілька Цілей або про одну конкретну Ціль, обкладинка кожного коміксу містить підказку: зображення Цілі(ей), про які йдеться.

· Якщо завдання надто просте чи складне, це демотивує. Тому, якщо вже створені матеріали не відповідають рівню складності, можна створити власні за існуючими зразками, наприклад використовуючи сайти для створення коміксів (Pixton) чи написання історії (Storyjumper, Storybird).

Принцип презентації

· Необхідно нагадувати учням певні контекстуальні знання, які вони вже можуть мати з певної теми, оскільки це може полегшити розуміння того, що вони вивчають.

Художниця: © Анна Карпяк / Волонтери ООН в Україні

Наприклад, теми чистоти води та повітря, збереження життя на землі та під водою могли вже обговорювати на уроці природознавства, географії чи екології, а економічне зростання — на уроках економіки.

Так само, учні могли вже робити і спільні проекти, пов’язані з тою чи іншою Ціллю, наприклад, власноруч виготовити фільтри для очищення води, сортувати сміття або прибирати в парках чи саджати дерева.

· Під час презентації теми важливо пояснювати незнайому лексику. Можна створити словничок за допомогою веб-ресурсів (Quizlet) або заздалегідь підготувати список слів та запропонувати учням створити словничок самостійно.

· За допомогою сайту UDLstudio вчитель може розробити урок за принципами УДН. Якщо урок включає в себе текст, то в цьому тексті можна виділити незнайомі слова та підготувати онлайн словничок до них (з візуалізацією). Читаючи текст, учень зможе «клікнути» на незнайоме слово і побачити визначення чи переклад і візуальну підказку.

· Важливо також урізноманітнити методи презентації (аудіо, відео, плакати, тексти), використовуючи різні мультимедійні чи інші допоміжні засоби. Різноманітні навчальні ресурси є зараз в Інтернеті, можна використати вже готові матеріали, які існують для навчання Глобальних цілей, або створити власні.

Принцип дій та вираження

· Необхідно урізноманітнювати методи вираження знань, пропонуючи найцікавіші для учня способи: написання статті для тематичного блогу (edublog, blogger), створення власного відео чи історії (Storybird), презентації (PowerPoint, Prezzi), проведення міні-уроку, гри.

· Пропонувати учням роботу в групах: постановка міні-вистави, ігри (настільні ігри) або квести, робота над спільними проектоми задля досягнення певних Цілей.

Фото: © ПРООН в Україні

· Вчитель та учні можуть разом створити план дій, які вони здатні зробити задля досягнення певних Цілей сталого розвитку до 2030 року.

Ідеї можна взяти з посібника Путівник молодої людини «Як змінити світ», який виданий українською мовою.

Фото: © ПРООН в Україні

Універсальний дизайн у навчанні, як і Глобальні цілі сталого розвитку стають світовим трендом. УДН є втіленням однієї з 17 Цілей, а саме Цілі 4: Якісна освіта, одним із завдань якої є забезпечити доступність якісної шкільної освіти для всіх дітей та підлітків.

Поєднавши у навчанні ці дві потужні інструменти — які є інноваційні для України — методику УДН і Цілі сталого розвитку — ви зможете надихати своїх учнів до активної громадянської позиції, пошуку креативних рішень для існуючих викликів та соціальної відповідальності.

--

--

UNDP Ukraine
UNDP Ukraine

Written by UNDP Ukraine

UNDP’s mission in Ukraine is to support the country’s resilience in the face of war and to promote a fully inclusive, digital and sustainable recovery.

No responses yet