П’ять передових мерів розповідають, як подолати корупцію

UNDP Ukraine
9 min readJul 19, 2019

--

У Європі та Центральній Азії 1 з 3 громадян вважають корупцію однією з основних проблем своєї країни. Ми поспілкувалися з п’ятьма мерами, які наполегливо працюють над тим, щоб це змінити.

Зліва: Вадим Гаєв бере участь у колективному прибиранні території на День довкілля у Новопсковській ОТГ, Україна

Глобальний рівень корупції й надалі викликає занепокоєння. За експертними підрахунками, бізнес і приватні особи витрачають близько 1,5 трильйонів доларів США у вигляді хабарів щороку, а країни, що розвиваються втрачають величезні кошти через незаконні фінансові потоки загальною сумою понад 1 трильйон доларів США.

Приблизно 5 відсотків світового ВВП втрачається через корупцію. Ця сума, імовірно, в 10 разів вища за обсяги офіційної допомоги в галузі розвитку в країнах, що розвиваються.

Ми поспілкувалися з п’ятьма мерами, які впроваджують передові антикорупційні ініціативи в своїх громадах. Їхні відповіді, подані нижче, були відредаговані й скорочені для кращого сприйняття.

Зліва: Аце Коцевскі садить дерева в місті Велес. Справа: Валентина Касьян говорить про важливість дотримання принципів прозорості в роботі.

Опишіть в загальних рисах свою роботу в муніципалітеті? Як давно ви займаєте посаду мера?

Валентина Касьян: Я перша жінка-мер в історії міста Страшени в Молдові. На цій посаді я вже другий термін поспіль, з 2011 року. Моя робота значною мірою зосереджується на забезпеченні чесності та непідкупності, щоб розірвати корупційний ланцюг на місцевому рівні, ефективно використовуючи потенціал емігрантів для місцевого розвитку, покращуючи якість місцевих послуг і посилюючи спроможність наших інституцій.

Аце Коцевскі: Управління муніципалітетом — це серйозний виклик для будь-кого, на мою думку. Я був мером протягом двох термінів з 2000 до 2009 року і заступив на посаду на третій термін у 2017 році. Ми вже є лідерами в сферах прозорості й застосування нових способів управління. Ми є одним із небагатьох муніципалітетів у Північній Македонії, що спроміглися виплатити більшість муніципальних боргів й прозоро вести бюджет. Нам вдалося втілити багато важливих інфраструктурних проектів, завдяки яким Велес став набагато привабливішим для громадян. Дається взнаки моя інженерна освіта, адже вона допомагає мені у впровадженні інфраструктурних проектів.

Вадим Гаєв: Я є головою Новопсковської ОТГ в Україні з 2015 року. Я маю досвід ведення бізнесу, тож ще до обрання я завжди думав над способами покращення якості життя людей. Нині ми намагаємось вдосконалити інфраструктуру нашого регіону. Водночас нам необхідно завоювати довіру наших громадян до посадовців в органах місцевої влади.

Ніно Твалтвадзе: З грудня 2017 року я обіймаю посаду віце-мера Кутаїсі, другого за величиною міста в Грузії. Відтоді я координую соціальні питання, розвиток туризму та міжнародне партнерство міста. Відповідати за соціальне благополуччя громадян — це дуже складно й цікаво водночас. Щоденні зустрічі з людьми дають змогу зануритися в конкретну ситуацію та краще відчути проблеми, які необхідно подолати.

Діана Гаспарян: Після революції у Вірменії, колишній мер міста Ечміадзин подав у відставку 17 червня 2018 року, і 25 червня рішенням прем’єр-міністра мене призначили виконуючою обов’язки мера. Згодом, того ж року, мене обрали головою, 51,2 % голосами серед 12 кандидатів. Я вважаю ті вибори історичними, адже вперше у Вірменії мером було обрано жінку. Моя роль здебільшого стосується питань розвитку міста.

Зліва: Діана Гаспарян під час дня громадян Республіки Вірменія. Справа: Вадим Гаєв на відкритті першого муралу «Натхнення» у Новопскові, Україна.

У своїх містах ви стали справжніми новаторами у боротьбі з корупцією. Розкажіть про успіхи, яких вдалося досягти?

Вадим: Одна з наших успішних ініціатив називається «Бюджет участі». З місцевого бюджету виділяється певна сума коштів для фінансування невеликих локальних проектів, запропонованих громадянами. Люди можуть розповісти нам електронною поштою або телефоном про свої потреби, і ми беремо їх до уваги. Нам вдалося використати ці кошти для побудови ігрових майданчиків, встановлення лавок у місцях відпочинку та облаштуванні місць для паркування. Наш вебсайт дає змогу громадянам моніторити усі договори та документи, що стосуються наданих громаді послуг. Громадяни також можуть відслідковувати всі наші джерела надходжень і витрати.

Ніно: У лютому 2018 року місто Кутаїсі прийняло Антикорупційну стратегію та план дій, ставши першим муніципалітетом у Грузії, що має такий документ. Стратегія заснована на інноваційній методології «Островів доброчесності», що застосовується в країнах Чорноморського регіону за підтримки ПРООН.

Ми створили вебплатформу для прийому пропозицій від громадян, а ініціативи, які набрали найбільше голосів отримали фінансування від влади. Нині жителі Кутаїсі мають можливість подавати заявки на соціальні програми без необхідності приходити до державних органів, а також можуть сплачувати місцеві збори в електронному вигляді. Ми також спростили й зробили більш зручним і прозорим процес отримання дозволів і ліцензій. За сприяння ПРООН ми також придбали портативні відеокамери на уніформи інспекторам і камери спостереження для соціального відділу, що допомогло нам зробити роботу муніципалітету більш прозорою.

«Острови доброчесності» — це інноваційна антикорупційна методологія, впроваджена упродовж останніх 10 років у більш ніж 30 містах країн Східної Європи, Центральної Азії та Туреччини.

Валентина: Ми наполегливо працювали над посиленням прозорості в Страшени. Наприклад, ми оприлюднювали наші річні плани закупівель, оголошення про закупівлі, тендери та повідомлення про укладання договорів на вебсайті міської адміністрації. Щодо підзвітності, ми публікуємо онлайн звіти навіть про договори державних закупівель на невеликі суми, а також огляд усіх договорів, що стосуються державних закупівель. До того ж, за підтримки ПРООН, ми маємо систему відеоконференцій, яка розміщена на території міської адміністрації та дозволяє громадянам дивитися публічні засідання онлайн.

Аце: Ми запровадили перший Антикорупційний план дій у країні. Ми були одними з перших, хто прийняв кодекс честі для обраних службовців і хто визначив індикатори аналізу корупційних ризиків. Для цього ми застосували стандарт управління якістю, аби підвищити ефективність наших послуг, а разом з тим й підзвітність та доброчесність міської влади. На нашому вебсайті доступна вся інформація, пов’язана з державними закупівлями, діяльністю департаментів і стратегічними документами. Громадяни можуть скористатися нашими електронними сервісами, щоб дізнатися, до кого звертатися за якими послугами, чи потрібно їм платити адміністративний податок, який дедлайн отримання відповідей на їхні заявки тощо.

Діана: Перше, з чим я зіткнулась на своїй роботі, це те, що в персоналу, зокрема у високопосадовців, мало мотивації для роботи. Крім низьких зарплат, більшість працівників не були задіяні в процесі прийняття рішень, оскільки всі рішення приймалися одноосібно мером. Тож перше, що я змінила — це встановлення відповідальності працівників за сфери, якими вони займаються, що дало їм більше простору для вияву ініціативи, висловлення власної точки зору, прийняття рішень і несення відповідальності за ці рішення.

Ніно Твацвадще відвідує дітей з аутизмом під час Дня відкритих дверей у центрі денного догляду.
Змагання серед найкращих гандболістів у місті Велес

Враховуючи ваші зусилля у боротьбі з корупцією, чи помітили ви позитивні зрушення у використанні ваших послуг громадянами?

Аце: Безумовно. Невипадково нас визнано одним із найбільш прозорих муніципалітетів нашої країни. З 2005 року ми плануємо бюджет з огляду на ідеї громадян у процесі публічних дискусій. Це відбувається в два етапи: розробка проекту бюджету і бюджетної пропозиції. Ще в нас є місцева громадська рада, до якої входять представники неурядових громадських організацій, а також місцева економічна рада з представниками бізнес-сектору. Ці два органи регулярно переглядають важливі питання муніципального розвитку й надають рекомендації.

Ніно: Ми можемо впевнено сказати, що тепер більше людей взаємодіють з нами. Наприклад, ми отримуємо зворотній зв’язок від людей з інвалідністю , які дякують нам за те, що можуть звернутися до нас, не приходячи до офісу. Ми плануємо провести базове дослідження, аби визначити наскільки доступними є наші послуги.

Діана: Використання сучасних технологій і соціальних платформ є ключем до успіху. Кількість читачів офіційної сторінки муніципалітету в мережі «Фейсбук» зросла майже вдвічі, що є чітким показником підвищення інтересу до її діяльності. Моя офіційна сторінка в фейсбуці має 13 000 фоловерів, де я поширюю новини та інформацію про проекти, , аби люди були в курсі процесів, що відбуваються.Ми також почали проводити публічні слухання щодо масштабних проектів у місті, аби громада могла частково брати участь у прийнятті рішень. Зрештою, щочертверга у мене день відкритих дверей, аби громадяни, які висловили бажання побачити мера, могли прийти й звернути увагу на проблеми, що їх непокоять.

Вадим: Сучасні інструменти дозволяють громадянам відігравати активну роль у прийнятті рішень громади. Наприклад, коли потрібно було визначити символи нашої територіальної громади (емблему та прапор), ми робили це колективно через публічні обговорення й спільний процес прийняття рішень. Кожен міг проголосувати за той чи той варіант емблеми або прапору. Це був демократичний і прозорий процес. Тож емблема та прапор міста є певною мірою результатом колективної праці, яку ми здійснюємо з громадою.

Валентина: Дуже чітко видно, що рівень довіри громадян до мера і державних службовців зріс. Під час місцевих виборів 2015 року мера було обрано в першому турі, голосами 74 відсотків виборців. Це результат нашої прозорої роботи. Наприклад, громадяни можуть повідомити про будь-які незаконні забудови та нелегальну торгівлю.

Зліва: Мер малює разом із дітьми з синдромом Дауна в Кутаїсі. Справа: Ніно Твацвадзе відвідує центр догляду за дітьми, що став справжнім місточком до появи повноцінної інклюзивної освіти.
Зліва: Зустріч з дітьми у місті Велес на День самоврядування. Справа: День незалежності Вірменії

Якими змінами в місті ви пишаєтесь?

Діана: Я хотіла б звернути особливу увагу на дитячі садки. Ми помітно покращили рівень надання послуг у дошкільних освітніх закладах, зокрема меню та порції їжі, яку дають дітям, а також умови, проведення інтерактивних ігор і поширення навчальних матеріалів і багато іншого.

Вадим: Мені трохи неприємно згадувати, що в минулому вулиці були неосвітлені, не було тротуарів і місць для дозвілля дітей. Нині, наприклад, ми надаємо субсидії на заходи з енергоефективності, так звані «теплі позики» членам громади для використання технологій енергозбереження в їхніх будинках. Багато спортивних і культурних подій (їзда на велосипеді, лижах, ковзанах, футбольні матчі, пауерліфтинг, важка атлетика, креативні заняття для любителів будь-якого віку, мистецькі фестивалі) посилюють згуртованість громадян і популяризують здоровий спосіб життя. Для мене найбільшою винагородою є бачити, як увечері люди насолоджуються відпочинком у парку «Айдар». Усім верствам населення, як молодим, так і старшим людям, подобається відпочивати й гуляти парком. Він затишний і гарно освітлений, оснащений лавками, ігровими та спортивними майданчиками, тротуарами.

Ніно: Один журналіст запитав мене: навіщо ви прийняли Антикорупційну стратегію, ви визнаєте існування корупції в нашому місті? Для мене відповідь полягає в методології: ключовим словом тут є доброчесність, а не корупція. Запитання дало мені можливість пояснити, що наша робота спрямована на запобігання корупційним ризикам. Я усвідомив, що деякі міста можуть боятися прийняття антикорупційного документу саме через таке ставлення.

Валентина: На початку, в 2011 році, я проводила антикорупційні заходи самостійно, без сторонньої допомоги. Незабаром я зрозуміла, що не зможу працювати сама в повністю корумпованій системі. Державний службовець, який заробляє 2000 молдавських леїв, не може управляти рухомим і нерухомим майном, що коштує мільйони. Я вирішила не звільняти їх, а залучити й визначити сфери, які найбільш вразливі до корупції та розробити Антикорупційний план дій. З 2016 року, завдяки ПРООН, муніципалітет Страшени є першим і єдиним населеним пунктом, що обраний Програмою для реалізації методології «Остовів доброчесності» в Молдові.

Аце: Нам є багато чим пишатися. Наприклад, покращення міського ландшафту міста для створення привабливих зон і рекреаційних парків; об’єкти соціальної інфраструктури, як-от спортивні споруди, відновлена бібліотека, мистецька студія, маленький міст; оновлення інфраструктури: доріг, водопостачання та каналізації в місті та околицях. Я також дуже пишаюсь Центром надання адміністративних послуг, який ЄС відзначив як показовий приклад у 36 муніципалітетах країни.

Зліва: Мер з представницями жіночої організації з Велесу під час благодійного продажу сувенірів. Справа: Візит до школи в Новопскові в Україні.
Зліва: Виставка творчості учнів художньої школи Ечміадзина, Віременія. Справа: 50% членів ради Страшени становлять жінки

Надзвичайно важливо підвищувати потенціал органів самоврядування для посилення доброчесності та підзвітності міської влади. За оцінками ООН, до 2050 року 68 % населення світу житиме в містах. Зі зростанням міського населення збільшуватиметься тиск на місцеву владу з вимогами забезпечувати високу якість життя для їх жителів. Місцева влада найближча до людей, і вона уповноважена вирішувати найнагальніші проблем громадян.

Боротьба з корупцією може видаватися задовгою, але цього можна уникнути. Новітні технології та інноваційні підходи пришвидшують подолання корупції на місцевому рівні.

Мери міст, особливо маленьких, у минулому стикалися з подвійним тягарем: державним службовцям важко завоювати довіру тоді, коли корупція сприймається як системне явище; усталена система влади, заслабкі механізми підзвітності та непрозорі процедури не давали змоги посадовцям повноцінно працювати на користь громади.

Саме тому ПРООН, за підтримки Міністерства закордонних справ Румунії, працює з місцевими органами влади, громадськими активістами та ЗМІ, зокрема зі згаданими вище п’ятьма муніципалітетами, щоб визначити корупційні ризики та розробити плани дій з їх подолання, і, найважливіше, підтримати їх реалізацію. Наведені вище проекти є успішними прикладами того, як використання технологій та інновацій сприяють позитивним змінам в боротьбі з корупцією. Деякі невеликі інноваційні рішення — як-от відкритий доступ до муніципальних документів, онлайн-сервіси органів самоврядування та учасницьке бюджетування, коли громадяни самі можуть визначати, як витрачати кошти — не лише підвищують рівень прозорості місцевої влади, але й сприяють побудові довіри населення до державних службовців.

Посилення потенціалу та довіри залишаються важливими аспектами посилення доброчесності та підзвітності. Тоді як викорінити корупцію неможливо, невеликі кроки на шляху до цього приносять позитивні результати в найближчому майбутньому, створюючи більше можливостей для залучення населення міст, що невпинно зростає

Більше про корупційні ризики на місцевому рівні та як їм протидіяти можна дізнатися в нашому Онлайн-довіднику з вільного від корупції урядування.

Цей матеріал підготували Іраклі Котетішвілі та Зана Ідрізі.

Вперше статтю опубліковано англійською на порталі UNDP Eurasia 5 липня 2019 р.

--

--

UNDP Ukraine
UNDP Ukraine

Written by UNDP Ukraine

UNDP’s mission in Ukraine is to support the country’s resilience in the face of war and to promote a fully inclusive, digital and sustainable recovery.

No responses yet