Свідома мода: приклад українського бренду Re-beau

UNDP Ukraine
5 min readSep 8, 2020

--

Сережки з вторсировини не просто привертають увагу своїм дизайном. Вони ніби гучно заявляють: мода має бути здоровою, а споживання — відповідальним. Про те, як це сприймається в Україні і чого чекати від модної індустрії через п’ять років говоримо із засновницею бренду біжутерії Re-beau Марією Сорокіною.

Фото: Юлія Кочетова-Набожняк

Від ІТ до сталої моди

Марія Сорокіна, за освітою програмістка, жодного дня не працювала за фахом. Зрозуміла, що хоче насправді займатися тим, що з дитинства вабило — модою. «Моя мама дуже любила і досі любить шити. У скрутні 90-ті, коли у більшості людей не було можливості купити собі щось гарне, моя мама шила мені, сестрі та собі прекрасний одяг. Скільки себе пам’ятаю, у нас вдома завжди була гора журналів «Бурда». Мабуть, те, що я гортала ці журнали, спостерігала, як мама намагається із доступних матеріалів створити щось стильне, щоби нас усіх одягти, пробудили в мені інтерес до цієї сфери», — розповідає засновниця бренду біжутерії Re-beau. Мода довгий час була хобі, поки Марія не почала сортувати відходи вдома.

«Я зрозуміла, що багато з того, що пересічний українець викидає, можна заново використати. Можна з цього зробити щось цікаве, щось таке, що привертає увагу. А до чого прикуті всі погляди? До прикрас, вони в фокусі», — пояснює Марія чому зупинилася саме на біжутерії.

Фото: Світлана Крюкова

У 2017 із цієї ідеї народився бренд із назвою Re-beau — скорочено від responsible beauty («відповідальна краса»). Дизайнерка пояснює, що це соціальний бізнес з конкретним закликом: «Мої сережки поширюють інформацію про сортування, про розумне споживання. Вони наочно показують, що ми повинні більш відповідально та ефективно використовувати ресурси».

Фото: Мирослава Палик

Матеріали для екобренду

Сировину для сережок Марія збирає сама, допомагають друзі. Re-beau сьогодні — це маленьке виробництво, тому зібраної своїми силами сировини зазвичай вистачає. Втім буває важко дістати достатню кількість пластику одного кольору. Раніше через це дизайнерка не могла наперед спланувати кольоровий асортимент, але знайшла вихід. «В мене тепер є контакт виробника вторинної сировини, який продає вже готовий подрібнений пластик. Заготівельник торгує великими обсягами — центнерами, а я беру декілька кілограм того кольору, який мені потрібен», — розповідає Марія.

Фото: Світлана Крюкова

Такі виробники вторсировини, за її словами, часто працюють із невикористаним пластиком: «Підприємство могло закритися або перестати випускати певну лінійку продукції. Тоді у них залишається безліч абсолютно нових кришечок від пляшок чи майонезу, новесеньких дитячих іграшок. Насправді є купа товарів, які виробляються, але ніколи так і не доходять до ринку чи до кінцевого споживача».

Факт про чистий невикористаний пластик може заспокоїти тих, хто недовірливо хитає головою зі словами: «Як на собі можна носити сміття?». Таких критиків, за словами засновниці Re-beau, більше в регіонах: «Пам’ятаю, як одна пані написала, що все життя носила тільки золото і ніколи в житті не одягла би щось із пластику. Але чи завжди ми знаємо склад речей? Коли ми купуємо, наприклад, ту ж футболку, в складі якої є поліестер, то не знаємо чи це вторинна сировина чи ні. Зараз переробка пластикових пляшок на поліестер вже стала звичною справою».

Фото: Delo.ua

Мода та нові цінності у 2025 році

Якщо в регіонах є скептики, то в столиці до бренду Re-beau ставляться із великою цікавістю. Марію Сорокіну вже тричі запрошували на Ukrainian Fashion Week. Перший раз — взяти участь в дискусії про сталу моду. Вдруге — провести майстер-клас із виготовлення біжутерії. Там дизайнерка вчила учасників збирати сережки та кулони зі шматочків вінтажних вінілових платівок. А на третій сезон Українського Тижня Моди засновниця Re-beau представила власноруч зроблені аксесуари під час показу екопроєктів. «У Києві люди знають більше про свідоме споживання, про сталу моду. Тому всім дуже цікаво дізнатися більше — і про дизайн, і як все зроблено, і яка філософія у бренду», — каже Марія.

Фото: Юлія Кочетова-Набожняк

За даними дослідження ООН «Майбутні можливості», опублікованому цьогоріч, до 2025 року ринок циркулярної економіки в одній лише Європі вартуватиме більше, ніж 1,8 трильйона євро. Ринок сталої моди — більше 150 мільярдів доларів.

«Переробка і повторне використання ресурсів будуть у тренді. В цьому є величезний потенціал для розвитку бізнесу».

Однак Марія вважає, що ще більш інноваційною, ніж повторне використання ресурсів, на її думку, буде цифрова мода. По суті, одяг, якого немає у матеріальному світі. Він існує лише як віртуальне зображення, яке ви можете купити та накласти на своє фото. Тобто «одягти себе» в обновку онлайн.

Такий одяг може стати дуже популярним для використання в мережі «Інстаграм», адже ледь не щодня можна буде похизуватися новими вбраннями, не шукаючи для них місце в шафі. Засновниця бренду Re-beau називає це екодружнім кроком у розвитку моди: «На виготовлення цифрової сукні потрібно набагато менше вуглецевих викидів, води й інших ресурсів. Програма робиться один раз, а потім копіюється й відправляється по світу. Такі проєкти вже з’являються, далі їх ставатиме все більше й більше. А в нас поступово зникатиме потреба купувати речі на один вихід у світ».

Програма розвитку ООН реалізовує проєкт «Поводження з пластиковими відходами на місцевому рівні» за фінансової підтримки спільної програми «Новий Світ» (New World Program) Фундації Кока-Кола та організації «Глобальна проблема води» (Global Water Challenge). Проєкт спрямований на мінімізацію негативного впливу та ризиків від відходів пластику для довкілля і здоров’я людей, шляхом популяризації розумного споживання і відповідального поводження з відходами на місцевому рівні.

Авторка: Юлія Гудошник для ПРООН.

Редакція та оформлення: Ірина Герасименко, ПРООН.

--

--

UNDP Ukraine

UNDP’s mission in Ukraine is to support the country’s resilience in the face of war and to promote a fully inclusive, digital and sustainable recovery.