СЕКРЕТИ УСПІШНОЇ АДВОКАЦІЇ. МОЛОДІЖНІ ІНІЦІАТИВИ, ЩО ЗМІНЮЮТЬ ГРОМАДИ
Якість молодіжної роботи, залученість та активність молоді багато в чому залежить від рівня підготовки спеціалістів, які з нею працюють, їхніх цінностей та мотивації.
Завдяки спеціалізованому курсу «Громадянська освіта для молодіжних працівників», який впроваджується в рамках програми «Молодіжний працівник», підтриманої ПРООН, понад дві тисячі фахівців та фахівчинь з усіх регіонів України пройшли навчання та допомогли молодим людям реалізувати їхні ініціативи у своїх громадах.
У 2019 році таке навчання проводилось у Волинській, Дніпропетровській та Київській областях у співпраці з місцевими адміністраціями та молодіжними організаціями.
З нагоди Міжнародного дня молоді розповідаємо про успішні молодіжні проєкти, реалізовані випускниками та випускницями цього курсу.
ВОЛИНЬ
Розвінчували фейкові новини, дізнавалися, що таке фактчекінг, та вчилися мислити критично
Учнівська та студентська молодь Волині пройшла спеціалізоване навчання з адвокації та розвитку професійних навичок, а також опановувала основи громадської діяльності, лідерської компетенції, тайм-менеджменту та волонтерської роботи.
Перші результати успішної адвокації не забарилися — в одному зі спальних районів Луцька встановлено вуличне освітлення, а на вулиці Відродження налаштували світлофори.
А ще у місцеву цільову програму Луцької міської ради були внесені зміни щодо збільшення кількості контейнерів для роздільного збору сміття. Таку ідею запропонували школярі аби зробити місто зеленішим та комфортнішим для лутчан.
“Ця ініціатива — яскравий приклад того, що молодь працює із молоддю заради молоді, — каже молодіжна працівниця та керівниця проєкту “Місія.Лідер”, Оксана Романюк.
Навчалися самозахисту та адвокували для власної громади
Вперше на Волині понад 200 молодих жінок і дівчат мали можливість навчитися основам самозахисту, а також отримали поради з надання першої медичної допомоги та дізналися, як виявити неправдиву інформацію в інтернеті та захистити свої персональні дані.
“Навчаючи студенток, ми закладаємо міцний фундамент, адже вони — майбутні викладачки та виховательки, які зможуть передати знання не одному поколінню дівчат”, — пояснює випускниця курсу “Громадянська освіта для молодіжних працівників”, Світлана Мілінчук.
Окрім того, під час фестивалю учасниці позначили на карті небезпечні місця у місті та разом з ініціативною групою провели детальний аналіз неосвітлених вулиць Луцька.
На основі такого аналізу до Луцької міської ради та патрульної поліції Волинської області було подано відповідні пропозиції. Зрештою, ситуація з освітленням чотирьох вулиць була вирішена.
ДНІПРОПЕТРОВЩИНА
Співпрацювали із місцевою владою та створили Молодіжний центр у Підгородному
Серед мешканців міста Підгородне, понад 20 тисяч молодих хлопців та дівчат віком 14–35 років. Проте окремого центру чи клубу, де вони могли б проводити змістовне дозвілля тут не було.
Молодіжна працівниця Валентина Гузь вирішила, що ситуацію час міняти: “Під час проходження курсу «Громадянська освіта для молодіжних працівників» у мене виникла ідея створити молодіжний центр, в якому молодь матиме змогу згуртуватися та проводити вільний час із користю”.
Саме місцева молодь ініціювала звернення до міської влади та отримала підтримку на створення молодіжного центру на базі міської бібліотеки.
Тепер студенти та учні Підгородного мають змогу не лише весело проводити дозвілля у молодіжному центрі, а й навчатися — проходити тренінги з адвокації, скаутингу, менеджменту та волонтерства.
Від соціальної пасивності до створення власних проєктів
Молодіжна робота передбачає також взаємодію з молоддю із груп ризику. Однією з уразливих груп є молоді люди, які відмовилися від вживання наркотичних речовин чи алкоголю. Через відсутність програм соціальної адаптації, у такої молоді часто стаються зриви і вони повертаються до шкідливої звички.
Аби допомогти таким молодим людям вирватися із «замкнутого кола», з ініціативи випускника курсу Олександра Шуляка на Дніпропетровщині був започаткований проєкт “Громадянсько-правова ресоціалізація молоді”, основна мета якого — робота з молоддю, що відмовилася від вживання наркотичних речовин, а саме — на відновлення та адаптацію молодої людини і її подальшу соціальну інтеграцію.
“Протягом проєкту нам вдалося «запалити» кількох зовсім юних наших випускників, що пройшли реабілітацію, бажанням до креативної волонтерської діяльності та творчості. Вже зараз вони активно працюють над новими ідеями та проєктами”, — каже молодіжний працівник Олександр Шуляк.
Завдяки тісній співпраці такої молоді з представниками громадянського суспільства, місцевої влади та експертами було вдосконалено програму тренінгу «Громадянсько-правова ресоціалізація».
КИЇВЩИНА
Критичне мислення — новий тренд сучасності
Вміння гарно себе презентувати та виступати на публіці є надзвичайно цінним у сучасному суспільстві, проте не кожен має сміливість говорити перед великою аудиторією. Як побороти тривогу перед публічним виступом та стати більш впевненим у своїх силах дізнавалася молодь Таращі під час тренінгів проєкту «Від активної молоді — до активної громади».
Старшокласники та студентська молодь міста прокачували навички критичного мислення та аналізувала інформацію на наявність або відсутність маніпуляцій, а також отримували практичні знання у використанні інформаційно-комунікативних технологій.
“Завдяки проєкту була створена мережа соціально-активної молоді — майбутніх членів Молодіжної ради Таращі”, — зазначає молодіжна працівниця Ірина Удовенко.
Активісти вже розпочали працювати над розвитком молодіжної політики у своїй громаді.
“Резиденція” для молоді Таращини — перетворення бібліотеки на Центр Молодіжних Інновацій
“Облаштування Центру молодіжних інновацій, ситуативні ігри, проведені в ході тренінгів, допомогли згуртувати місцеву молодь та розвинути їхні лідерські якості”, — каже молодіжна працівниця Ірина Удовенко.
Завдяки тісній співпраці молоді Таращі з громадою та місцевою владою на базі читального залу міської бібліотеки був створений Центр молодіжних інновацій — вільний простір для самореалізації творчої молоді, місце для тренінгів, презентацій, майстер-класів, зустрічей, активного відпочинку та неформального спілкування.
Тут молодь має змогу брати участь у тренінгах з критичного мислення, медіаграмотності та інформаційної безпеки, а також безкоштовно користуватися сучасними цифровими інформаційними послугами та отримувати доступ до останніх новинок літератури, ігор, матеріалів для творчості.
Активні учасники та учасниці проєкту увійшли до новоствореної Молодіжної громадської ради і вже готові застосовувати отримані знання та навички на практиці.
Про програму
З 2014 року ПРООН підтримує державну програму «Молодіжний працівник» — платформу для спільного навчання, комунікації та професійної підтримки фахівців, які працюють з молоддю у громадському та державному секторі.
Ця програма була ініційована Міністерством молоді та спорту України, Державним інститутом сімейної та молодіжної політики та ПРООН. За цей час її пройшли майже 3000 фахівців по роботі із молоддю з усіх регіонів України.
Починаючи з 2018 року впроваджується спеціалізований курс «Громадянська освіта для молодіжних працівників», пройшовши який спеціалісти по роботі з молоддю можуть допомагати молоді бути активними громадянами, розуміти права людини і власну ідентичність, цікавитися суспільними процесами, критично їх оцінювати, а також самими бути рушієм цих процесів.
У 2019 році таке навчання проводилось у Волинській, Дніпропетровській та Київській областях у співпраці з місцевими адміністраціями та молодіжними організаціями. Випускники курсу отримати на конкурсній основі фінансову підтримку на реалізацію ініціатив з громадянської освіти для молоді у своїх громадах. Втілити у життя свої ідеї молодіжним працівникам та працівницям допомагали громадські організації — члени Мережі хабів громадянського суспільства.
Текст:
Анна Мисишин, спеціалістка з питань управління знаннями та інноваціями ПРООН;
Редакція:
Тетяна Кононенко, комунікаційний відділ ПРООН.
Цю статтю також можна почитати англійською