Слухати і чути: як зробити соціальні інновації ефективними
Хочете змінити світ, але поки не знаєте як? Ми в ПРООН віримо в силу соціальних інновацій і нам є, що вам порадити. Добірка практичних порад допоможе зрозуміти, як зробити соціальні інновації справді ефективними та чому це важливо.
Слухати та чути
Соціальні інновації — це не про технологічні новинки, а про вміння чути та слухати тих, хто насправді потребує допомоги.
Якщо, наприклад, у вашій громаді існує проблема недостатнього представництва жінок у органах місцевої влади, то найперше, що треба зробити — це поговорити з жінками, які прагнуть долучитися до місцевого управління, зрозуміти та врахувати їхнє бачення щодо вирішення цієї проблеми.
Ефективність соціальних інновацій підвищується, коли вони створюються із залученням цільової аудиторії, на яку вони розраховані.
Саме цьому ми навчали активну молодь у рамках ініціативи U-Inn Challenge (#UInn). Ця ініціатива об’єднала на одному дискусійному майданчику 541 молодих змінотворців для збору найкращих інноваційних рішень та ідей про те, як сприяти демократизації та пропагувати права людини в місцевих громадах.
Своєчасність = ефективність
Соціальна інновація — це щось на зразок машини швидкої допомоги, опинившись у потрібний час у потрібному місці, команда лікарів обов'язково дасть потрібну пігулку і вона втамує раптовий біль, а комусь зроблять дефібриляцію серця — і цим врятують життя.
Конфлікт на сході України значно збільшує ризик осіб, які проживають поблизу «лінії зіткнення», зазнати сексуального та ґендерно обумовленого насильства, особливо серед жінок, дівчат-підлітків і юнаків.
Для того, щоб допомогти цим вразливим групам, за підтримки ПРООН, було запущено мобільний застосунок «Твоє пр@во», який містить як корисну інформацію, так і різноманітні інструменти для внутрішньо переміщених осіб та осіб, що зазнали сексуального й ґендерно обумовленого насильства щодо захисту та відновлення їхніх прав.
Списувати — можна
Аби ваша інновація стала насправді дієвою, необхідно досліджувати вже існуючі практики та ініціативи, адаптуючи їх до конкретного соціального контексту. Необов’язково робити науково-технічне відкриття, аби допомогти своїй громаді.
Використання відкритих даних вже давно не є чимось новаторським, але вже доволі довгий час залишається топ-трендом серед ефективних громадських технологій. Для полегшення доступу громадян до інформації про рішення місцевої ради, інноватори з одеської громадської організації «Інститут Політичної Інформації» створили спеціальний мобільний застосунок Open Odessa.
Додаток дає змогу небайдужим громадянам дізнатися не просто про рішення депутатів міської ради, а оцінити потенційні корупційні ризики, які ці рішення можуть за собою потягнути. Не впевнені у доброчесності місцевого депутата чи депутатки? Хочете їх перевірити? З Open Odessa — це просто.
Застосунок відкриває доступ до профілів місцевих чиновників та чиновниць, показуючи, як часто вони відвідують засідання місцевої ради та за які рішення вони голосують.
Цей мобільний додаток працює на відкритому коді, тому якщо активісти з іншого міста виявлять бажання запустити аналогічну ініціативу, вони просто використають цей код й адаптують його до потреб власної громади.
Соціальні інновації мають бути суспільно корисними
Однією із типових помилок, якої час від часу припускаються інноватори, полягає у тому, що вони ставлять собі за мету створити щось апріорі нове, те чого не існувало ніколи раніше.
Вони забувають, що, насамперед, соціальна інновація є ефективною тоді, коли вона корисна і здатна, якщо не повністю вирішити, то хоча б частково зменшити масштаби проблеми.
Аби допомогти громадянам бути більш поінформованими про своїх обранців, був створений ресурс PolitHub. Це інноваційна онлайн-платформа, створена за фінансової підтримки ПРООН, для того, щоб громадяни мали змогу перевірити кандидатів, за яких вони планують віддати свій голос. Хочете дізнатися більше про політика? Сумніваєтесь у його доброчесності? Чи може хочете перевірити його обіцянки? Відповіді на ці та інші запитання можна знайти на PolitHub.org.
Текст: Катерина Тарасюк | Фото: Андрій Крєпкіх; Олександр Ратушняк / ПРООН в Україні