5 причин, що стоять на заваді участі жінок у прийнятті рішень
Хоча частка жінок у Верховній раді становить лише 11,6%, 54% із 44-мільйонного населення України складають саме жінки. Чому ж досі так мало жінок у політиці та на керівних посадах?
Ми заглибилися у це питання під час панельної дискусії на тему розширення прав та можливостей жінок, до якої долучилися рішучі й успішні жінки та чоловіки, що працюють у сфері держуправління. Ми зібрали для вас найцікавіші тези цього яскравого обговорення.
1. Більшість населення заледве має чверть місць у політиці. Хіба це не дивно?
- Така ситуація не лише у парламенті, але й на вищих керівних посадах у сфері держуправління. У Кабінеті Міністрів лише 12% жінок, а на усіх вищих керівних посадах в держуправлінні — 16%.
«Залучаючи більше професійних жінок у політику, ми створимо нові можливості для українського суспільства. Це допоможе змінити політику у час, коли переважна більшість громадян втратили довіру до політиків. Тому ця нелегка дискусія, яку ми розпочали, дуже своєчасна», — сказала Ольга Бєлькова, Народний депутат, Заступниця голови Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.
Це питання гостро стоїть не лише України, відзначає Ольга. Йдеться про набагато ширший еволюційний процес, і в нас може зайняти ще п’ятдесят років, аби усунути гендерний розрив у політичному представництві. Тож потрібна політична воля можновладців, щоб зменшити цей владний дисбаланс.
«У нас в головах — чимало перепон, але в наших руках також чимало можливостей. Зараз слушний момент, щоб взятися до справи й змінити щось», — ділиться Ганна Вронська, суддя Верховного суду України.
2. Чим вищий щабель влади, тим менше жінок у керівництві
- На місцевому рівні лише 9,6% жінок обрано мерами міст і 19,3% — сільськими головами.
- На місцевих виборах 2015 р. жінки в середньому отримали 18% місць у міськрадах і 15% місць в облрадах. Цей показник досяг в середньому 23% в районних радах і 51% у сільських радах.
- У 28 парламентських комітетах працюють лише 9,5% жінок (45 жінок з-поміж 419 держслужбовців).
- На нижчому й середньому рівні держслужби частка жінок складає 74,8%.
Одне з пояснень цього явища полягає в тому, що чоловіки традиційно більш амбіційні за жінок, коментує Анніка Вайдеманн, Заступниця голови Представництва ЄС в Україні. Цей феномен розриву в амбіціях між жінками і чоловіками проаналізували у відомому дослідженні, проведеному Колумбійською бізнес-школою. Воно показало, що, якою б не була професійна підготовка, люди очікують побачити на вищих керівних посадах чоловіків, як це диктують їхні гендерні стереотипи.
Однак набагато важливіші причини криються у тому факті, що чим більші фінансові ресурси на кону, тим присутність жінок-лідерок стає рідшою.
«Існує дуже цікавий взаємозв’язок між рівнем доброчесності та реальними можливостями участі жінок. Тут постає питання про гроші і політку», — коментує Маркус Бранд, Керівник програми демократичного врядування, ПРООН в Україні.
3. Введення гендерних квот у політиці — недостатньо
- Систему квот було вперше застосовано під час місцевих виборів 2015 р. Відповідно до закону, представлення у списках до місцевих рад кандидатів однієї статі повинно бути не менше 30% від загальної кількості кандидатів. Проте на національному рівні вимог щодо обов’язкового виконання гендерних квот немає. Натомість діє бонусна система для політичних партій, які включать у свої партійні списки 30% жінок, за що партії надається додаткове 10-відсоткове фінансування з держбюджету.
«Україна значно відстає від середнього для Європи показника щодо представленості жінок у політиці, і він навіть нижчий за середній показник для арабських країн. Гендерні квоти можуть бути ефективними, якщо є зміни у політичній культурі. Нам потрібні не лише зобов’язання і посилання на міжнародне законодавство. Нам потрібен дуже практичний та інклюзивний план для забезпечення рівної участі жінок у прийнятті рішень», — прокоментував Маркус Бранд.
Ціль сталого розвитку 16 присвячена темі миру, правосуддя і сильних інститутів, а також передбачає рівну участь у процесі прийняття рішень усіх громадян і подолання корупції. Цієї Цілі, а також Цілі 5, яка присвячені темі гендерної рівності, неможливо досягти без рівного представництва жінок.
4. На відміну від чоловіків, жінки балотуються на державні посади, коли мають підтримку сім’ї і громади
Що стоїть на заваді ширшій участі жінок у демократичних процесах, зокрема їхній присутності на керівних посадах, це патріархальна культура, брак політичної волі і глибоко закорінені гендерні стереотипи. Жінкам доводиться доводити свою професійність і часто працювати більше за своїх колег-чоловіків.
«Підсвідомі упередження дуже складно змінювати. Це складно змінити в людині, але ще складніше даються зміни в організаціях», — пояснює Анніка Вайдеманн. Перший крок — потрібно визнати проблему й почати змінювати існуючі процеси.
Наприклад, ось що зробили в американських оркестрах у 70-х роках. Після запровадження «сліпих» прослуховувань частка жінок-музиканток стрибнула з 10 до 40 відсотків. Все завдяки більш об’єктивним механізмам відбору. «Цей приклад показує, як зробити процеси професійного розвитку в організаціях більш ефективними. Зрештою, чим різноманітніша ваша команда, тим кращий результат».
«Одна з перепон — брак рольових моделей», — додала Хелен Фейзі, Заступниця Голови місії Посольства Великої Британії в Україні. А от що може допомогти, на її думку, так це система менторства, коли чоловіки на кервних позиціях візьмуть собі за правило включати у свої команди жінок.
Сергій Замідра, голова селища Немішаєве на Київщині, поділився спостереженням, що на рівні школи активність дівчат більша. Однак, додає він, щоб підготувати лідера, потрібна неформальна громадянська освіта, окрім шкільної програми.
5. Більше жінок у владі = переваги для громади
То чому ж участь жінок настільки важлива? Сергій Замідра знає відповідь. «Чому важлива участь жінок у радах? Із досвіду нашої міськради можу сказати, що жінки піднімають ті проблеми, на які чоловіки часто не звертають уваги».
Він навів приклад нещодавнього розгляду проектів по програмі бюджету участі. Хоча частка проектів, поданих жінками й чоловіками, була приблизно однакова, у більшості випадків у конкурсі виграли «жіночі» проекти. Прикметно, що чимало цих проектів були соціальної спрямованості.
«Моє послання для чоловіків при владі таке: допомагаючи фаховим і талановитим жінкам приходити у владу, ви тим самим створюватимете можливості для себе і для суспільства в цілому. Саме жінки здатні змінити політику в нашій країні зараз, коли громадяни назагал втратили довіру до політиків», — радить депутатка Ольга Бєлькова.
Захід організовано ГО Професійний уряд за підтримки ПРООН в Україні та Фонду Конрада Аденауера.
Текст: Тетяна Кононенко, Оксана Хомей. Фото: Тетяна Ясинська
Read this story in English