Precious Plastic: як пластик роблять цінним в Україні

UNDP Ukraine
5 min readJun 30, 2020

--

В лабораторії інженера та винахідника Євгена Хлебнікова пластик отримує друге життя. Тут із нього виготовляють лавки, велопарковки, гойдалки, картини та багато іншого. Про те, як і навіщо робити пластик цінним — у цьому матеріалі.

Фото: Євген Хлєбніков

Українська майстерня Precious Plastic — це продовження міжнародного проєкту голландського інженера Дейва Хаккінса. Дейв розробив устаткування для дроблення пластика і ділиться своїми винаходами в мережі. Кожен охочий може скористатися його ідеями, додати щось своє і передати знання далі. Наразі в міжнародній спільноті уже понад 8 тисяч людей. Їхня головна задача — змінити ставлення до пластику. Показати людям, що це не відходи, а цінна сировина, яку не можна викидати. Звідси й назва проєкту — Precious Plastic («Цінний пластик»).

Українська передісторія

Precious Plastic Ukraine з’явився після того, як фотограф Євген Хлєбніков прогулявся із сином в лісі в Тернопільській області.

«Здавалося б, далеке забуте село, а навіть там весь ліс завалений пластиком. І я, батько, показую сину такий світ! Коли я був у його віці, то цей світ був зовсім іншим. Виходить, це моє покоління довело планету до жахливого стану. Я тоді гуляв лісом і довго думав, що можу зробити. А вернувся додому вже з чітким планом», — розповідає чоловік.

Євген почав шукати варіанти переробки пластику в ютубі й натрапив на відео голландського інженера. Це дало натхнення почати виробляти своє обладнання з підручних матеріалів.

«Я вибрав підхід Дейва — заснування маленької майстерні, яка буде переробляти пластик і покаже людям, що з нього можна виготовити щось корисне. Став дивитися ескізи, збирати деталі й будувати обладнання з металолому. Щодня вертався з прогулянок зі своїм малюком з чотирма пакетами пластика — по два на кожній ручці дитячого візочка. Сусіди вважали мене якимось божевільним, але мені було байдуже», — каже Євгеній.

Проявляли інтерес й допитливість до його роботи тільки сусідські діти в селі, дорослі не розуміли нащо він так переймається пластиком.

Якось по роботі Євген поїхав в Одесу. Там поділився зі знайомими своїми експериментами, на що вони відреагували з великим ентузіазмом: «Бери свій станок і переїжджай сюди! Будемо робити щось разом. Можеш в нас пожити, приміщення під майстерню тобі знайдемо». Тоді чоловік зрозумів, що має однодумців. «В Одесі я відчув справжню підтримку. Я і моя робота когось зацікавили. Щиро зацікавили», — каже він.

Зараз

Precious Plastic сьогодні — це експериментальна майстерня з переробки пластику в Одесі. Тут постійно випробовують нові методи, підходи й випускають новинки.

Фото: Євген Хлєбніков

З останнього — баланс-борд і тротуарна плитка. В проєкту є сторінки в соцмережах, де можна побачити над чим зараз працює майстерня і замовити собі новинки. На запитання «на що найбільший попит серед покупців?» Євген не має однозначної відповіді: «От рік назад я б сказав, що лавочки з пластику. Був великий попит серед власників кав’ярень. Потім у нас активно замовляли велопарковки для шкіл. Все хвилями. А майстерня на місці не стоїть, постійно щось нове з’являється. Ми все пробуємо — і гойдалки робимо, і музичні інструменти, і прикраси».

Євген порівнює розвиток майстерні з оскароносним фільмом. Якби все було добре, стабільно і передбачувано, то було б нудно. Такі фільми не отримують нагород і дивитися їх не хочеться. А коли є драма, перепони, то стає набагато цікавіше. У Precious Plastic Ukraine стабільності мало. Натомість є постійні зміни в команді, переїзди та експерименти:

«В нас є складнощі, але в цьому я бачу розвиток і повноту життя. Тому дуже вдячний за все і всіх, хто привносив в проєкт щось своє».

Пластик Євген сам уже не збирає. Одесити знають про майстерню і привозять відходи самі. Тут пластик дроблять, роблять з нього плити, а з плит вже вирізають вироби. В інженерній лабораторії винахідник проводить експерименти і створює нове обладнання — як для майстерні, так і під замовлення. «Я продовжую ділитися технологією, із задоволенням виготовляю обладнання для інших проєктів в Україні та за кордоном», — каже він. Розповідає, що часто сам не розуміє, куди заведе наступна ідея. Просто пробує, вивчає, експериментує і дивиться до чого це приведе.

Проблема в головах

Автор проєкту Precious Plastic Ukraine — експерт-товарознавець у митній справі за освітою. Який став спершу фотографом, а зараз будівельником, інженером та винахідником. Євген переконаний, що зміна професії й заняття під силу кожному. Було б лиш бажання пробувати та вчитися. Вигадувати велосипед чи довго ламати над чимось голову нема потреби. Та й, врешті, роками освоювати теорію теж. Зараз вся теорія і практика доступні в навчальних роликах на ютубі. Інженер радить їх дивитися, вчитися на чужому досвіді, а далі удосконалювати те, що вже було кимось створено до тебе. Євген переконаний, що кожен, хто хоче змін, може їх втілювати. Сама ідея нічого не вартує. Їх мільйон довкола. А от взяти й зробити — це вже потребує сил і віри.

«Я просто взяв і зробив майстерню Precious Plastic. У мене нема якихось перешкод в голові чи страху. Чого боятися? Боїться той, хто не вірить. А я вірю. Все, що ми хочемо зробити, ми можемо зробити».

Життя в Україні та за кордоном показало Євгену, що проблема з пластиком — не проблема конкретного місця. Це може бути Київ, Могильов чи маленьке село в Тернопільській області. Проблема в головах людей: «Вони звикли ставитися до пластику, як до сміття. Покористувалися, більше не треба, значить викидаємо. В Україні є фабрики, які перероблять пластик. Але проблема лишається. Всі ліси, узбережжя завалені пляшками і пакетами. Чому? Бо справа в ставленні. Нам треба показати, що це цінна сировина, щоб до неї культурно ставилися». В інженера є мрія, щоб люди повністю припинили викидати пластик. Майстерня Precious Plastic Ukraine — крок до мрії.

Програма розвитку ООН реалізовує проєкт «Розумне поводження з пластиковими відходами на місцевому рівні» за фінансової підтримки спільної програми «Новий Світ» (New World Program) Фундації Кока-Кола та організації «Глобальна проблема води» (Global Water Challenge). Проєкт спрямований на мінімізацію негативного впливу та ризиків для довкілля та здоров’я людей, шляхом просування сталого споживання, видалення та управління відходами пластику на локальному рівні.

Автор: Юлія Гудошник для ПРООН. Редакція: Вікторія Яшкіна, ПРООН.

--

--

UNDP Ukraine
UNDP Ukraine

Written by UNDP Ukraine

UNDP’s mission in Ukraine is to support the country’s resilience in the face of war and to promote a fully inclusive, digital and sustainable recovery.

No responses yet