Альтернатива кредитам та позикам — краудфандинг!
У Києві завершився другий модуль Академії краудфандингу ООН. Ми зібрали поради експертів і цікаві кейси, які, сподіваємось, надихнуть підприємців-початківців спробувати свої сили.
Стартувала Академія наприкінці березня у Святогірську на Донеччині. Після кількох турів відбору у другому модулі Академії у квітні взяли участь 12 команд підприємців з Донеччини та Луганщини. Вони знайомилися із механізмом роботи платформ для краудфандингу та особливостями українського ринку. А також пройшли навчальні модулі по комунікаціям, піару, SMM та дизайну.
Краудфандинг — це прозорий та інноваційний інструмент для залучення коштів та підтримки бізнес-ідей від простих громадян.
1. У тренді — соціальна значимість бізнес-проектів
«Плануючи кампанію, пам’ятайте, що український краудфандинг має соціальне та культурне забарвлення. Це спричинено процесами, які переживає країна та нація. На українських платформах популярність мають освітні, екологічні, медійні та культурні проекти», — пояснює тренер Академії та консультант ПРООН з краудфандингу та альтернативного фінансування Денис Бортніков.
За словами експерта, сьогодні в Україні зростає цікавість до соціальних підприємств.
Коли йдеться про краудфандинг, благочинці мають розуміти, яку користь принесе бізнес-ініціатива їм самим або суспільству. Окрім того, краудфандинг — це свого роду тестування бізнес-ідеї серед потенційних клієнтів або партнерів.
«Плануючи краудфандингову кампанію, ви маєте заздалегідь продумати комунікації для трьох кіл доброчинців. Перше коло — 10–20 найближчих друзів, друге коло — лідери думок, третє — онлайн-ЗМІ», — додає Денис.
2. Розкажіть свою історію
Для успішної кампанії експерти Академії також радять вдатися до сторітелінгу. У своїй краудфандинговій заявці потрібно не тільки докладно пояснити суть вашого продукту чи послуги, а й розповісти його історію. Зокрема, почати цю історію варто не з розповіді про бізнес, а з розповіді про себе. Про те, що передувало вашій ідеї, яка була проблема, і як ви шукали шляхи її вирішення.
Олена Хмара з Покровська почерпнула ідею для свого проекту «Супер-Мама» саме із власного досвіду. Вона планує організувати серію освітніх заходів (лекцій та семінарів) для професійного і творчого розвитку майбутніх мам і жінок у декреті.
«Мій проект — це можливість отримати нові знання, натхнення та мотивацію, — каже Олена. — Із власного досвіду знаю, як після народження дитини жінкам здається, що вони починають втрачати себе, свої амбіції та інтереси”.
“Тож мій проект — про поєднання професії «мама» з кар’єрою та саморозвитком».
Ще один кейс — із Маріуполя. Петро Тесновський спільно із Клубом історичної реконструкції «Дружина Приазов’я» хоче зібрати кошти на мобільний атракціон «Кочовище». Атракціон планують обладнати у середньовічній стилістиці, а розвагами стануть безпечні бої зі спортивними мечами, стрільбище, майстер-класи зі стрільби з лука. Автори проекту також планують обладнати фотозону, проводити освітні лекції на історичну тематику та воркшопи із виготовлення середньовічних предметів побуту.
3. Не економте на промоції у соцмережах
Учасники Академії також побували в офісах українських стартапів, яким свого часу вдалося зібрати сотні тисяч доларів на Kickstarter, — виробника ґаджетів для домашніх тварин Petcube та компанії Ugears, яка створює механічні 3D-пазли.
За словами команди Ugears, запускаючи кампанію на міжнародній платформі, потрібно вкласти не менше 15–30% від бажаної суми внесків у медіа: тематичні видання, промоцію у соціальних мережах.
Втім, якщо у вас інноваційний продукт, є велика ймовірність, що ЗМІ підхопить вас органічно.
«Під час кожної з наших кампаній кілька профільних видань із власної ініціативи написали про нас. Будь-яке видання постійно шукає якісний тематичний контент для своїх читачів, тож вартісний свіжий проект зазвичай не залишається без уваги медійників», — каже директор та співвласник Ugears Геннадій Шестак.
Директор із маркетингу Ugears Олександр Кравчук радить не економити на відео та якісних текстах, а також мати простір для імпровізації, бо це додає драйву кампанії.
4. Звертайтесь за порадами до успішних людей
«Краудфандинг — це чемпіонат світу з маркетингу і чудовий спосіб знайти покупців та бізнес-партнерів у всьому світі. Кожен ваш крок краще спланувати заздалегідь. Якщо запускаєте кампанію на міжнародній платформі, дуже важливо, щоб англомовний текст проекту перевірив носій мови», — радить Олександр Кравчук.
Співзасновник Petcube Андрій Клен радить не соромитися просити поради: «У США цілком нормально кликати на каву незнайомих колег і пропонувати обмінятися досвідом. Це частина культури”.
“Тож звертайтеся за порадою до успішних людей з вашої сфери, до тих, хто вже зміг те, що ви тільки плануєте, пишіть їм у соцмережі і пригощайте кавами».
Наступним етапом у підготовці краудфандингових заявок стане зйомка відео із режисерами Molodiya Festival. Учасники й учасниці Академії краудфандингу отримають також фаховий супровід, зокрема, під час оформлення заявок для розміщення на краудфандингових платформах та безпосередньо у промоції їхніх кампаній.
Ініціатива реалізується у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за підтримки Європейського Союзу та у партнерстві з CookEd agency. Медіапартнер проекту — Marketing Media Review.
Текст: Олег Чанкотадзе. Фото: Станіслав Ратинський, Артем Гетьман / ПРООН в Україні