Вивчення досвіду низових ініціатив для прискорення модернізації міст в Україні

UNDP Ukraine
4 min readJul 9, 2019

--

Автори: Катерина Рибальченко, Антон Тишковський, Суламіта Романчик, Соломія Стахів

Фото: Андрій Подількик з Unsplash

Вперше опубліковано на сторінці UNDP Accelerator Labs 28 червня 2019 року.

Одного сонячного суботнього дня ви йдете центральною вулицею свого красивого, але занедбаного міста, аж раптом до вас підходить незнайомець і запитує: чи готові ви пожертвувати кошти на відновлення історичної спадщини міста? Ви довіритесь цій людині? Чи відкинете ідею й сприймете це за шахрайство?

Такий незвичний вибір нещодавно постав перед жителями Івано-Франківська, історичного міста на заході України. Однією з осіб, до якої звернулися з такою пропозицією була Анастасія Соляник, співробітниця компанії Action Global Communication та жителька міста. Соляник вирішила повірити незнайомцю і зробила внесок на суму 100 доларів США.

Вона стала не єдиним мікродонором. За кілька місяців багато жителів міста позбулися скептицизму й пожертвували невеликі суми, що дозволило авантюрній ініціативі зі збереження історичних дверей перерости в щось на зразок громадського руху, який нині займається проектами збереження історичних кахлів, стародавніх вікон та охороною автентичних історичних місць.

Коли перетинаються міські та соціальні простори

ПРООН зустрілася нещодавно з Анастасією під час одного з заходів, організованих Мережею Лабораторій прискорення. ПРООН в Україні незабаром стане Лабораторією прискорення і в межах цієї трансформації її працівники досліджують інноваційну екосистему України, шукають успішні місцеві рішення для місцевих проблем з метою заохочення й прискорення реалізації проектів, які можуть пришвидшити розвиток.

Під час зустрічі Анастасія пояснила, чому краудсорсинг став таким популярним серед місцевих громадських ініціатив в Україні. Україна багата на історичні міські простори, де полюбляють збиратися представники громадянського суспільства, але яким не завадило б трохи більшого догляду. Беручи це до уваги, ми вирішили проаналізувати, чи зміни, які відбуваються в Івано-Франківську, є поодинокими ініціативами, чи частиною ширшого всеукраїнського низового руху. Невелике дослідження показало, що збереження й адаптування старих будівель до нових цілей є справді тенденцією.

Нашу увагу привернули кілька проектів, що використовують модернізацію міст для активізації більш глобальних змін у суспільстві.

Urban Space 100 — це громадський ресторан в Івано-Франківську, що просуває ідею створення соціальних проектів для спільноти з допомогою самої спільноти. Urban Space 100 має 100 засновників, а 80 відсотків його прибутку витрачаються на проекти розвитку міста через спільний цільовий фонд. Ресторан є платформою для зародження нових ідей, він надає майданчик для місцевих подій і зустрічей, що заохочують участь у громадському житті та посилюють згуртованість громади.

Простір Промприлад Фото: Промприлад

Промприлад — це багатофункціональний простір на базі старого заводу, рівень суспільного доходу якого складає 5 доларів США на кожен витрачений долар. На території простору знаходяться дитячий освітній простір, школа танців і місце для зустрічей спільноти.

Робочий простір у зоні F

Unit.City в Києві є першим інноваційним парком в Україні. Центр об’єднує спільноту в сфері ІТ та інновацій для поширення змін, зростання та розвитку. Його метою є зупинити відтік кваліфікованих кадрів з країни.

Новий шлях для Лабораторії прискорення?

Під час нашої дослідницької експедиції ми дізналися, що є велике бажання масштабувати й поширювати такі ініціативи. Це вже відбувається в Києві, столиці України, де відкрито громадський ресторан Urban Space 500.

Тоді як для України така модернізація міст для соціального блага є чимось новим, подібні практики вже визнані як рушійні сили змін в інших містах у всьому світі. Цитуючи Джейн Джейкобс, визначну філософиню в галузі міської економіки, «міста використовують старі будівлі для нових ідей». І хоча велика частина діяльності в сфері розвитку спрямована на посилення потенціалу людей, існує сила-силенна прикладів зі світу бізнесу, коли покращення фізичної інфраструктури міських громадських просторів стає основою для багатьох важливих факторів благополуччя суспільства.

Лабораторія прискорення в Україні може підтримувати створення провової та управлінської інфраструктури для поширення моделей модернізації міста, які можуть потенційно пришвидшити досягнення кількох Цілей сталого розвитку. Хоча ми досі перебуваємо на етапі дослідження, ми вже захоплені новими напрямами роботи, на які надихають низові рішення, що вже працюють.

Каталогізація рішень є однією з нових послуг, яку випробовуватимуть Лабораторії прискорення ПРООН. Потенціал залучення місцевих рішень є надзвичайним. Замість того щоб залучати зовнішніх експертів, які надають готові рішення, Лабораторії зосередяться на визначенні та просуванні місцевих рішень, оскільки ті мають більший шанс бути поширеними й масштабованими в суспільстві.

В Україні цей підхід довів свою ефективність для формування нових ідей, знаходження цікавих партнерів і виявлення тенденцій, які зароджуються. Як частина мережі ми зможемо швидше навчатися і впливати більш глобально. Розвиток уже в наших руках — настав час прискорюватись!

— — — —

Про авторів:

Катерина Рибальченко, керівниця відділу розвитку бізнесу та інновацій, ПРООН в Україні. Слідкуйте за нею на Linkedin.

Антон Тишковський, cпеціаліст з моніторингу, оцінки та інновацій, ПРООН в Україні. Слідкуйте за ним у Twitter.

Суламіта Романчик, консультантка з розробки програм та інновацій, ПРООН в Україні. Слідкуйте за нею на Linkedin.

Соломія Стахів, консультантка з розробки програм, ПРООН в Україні.

--

--

UNDP Ukraine
UNDP Ukraine

Written by UNDP Ukraine

UNDP’s mission in Ukraine is to support the country’s resilience in the face of war and to promote a fully inclusive, digital and sustainable recovery.

No responses yet