Від самого серця: герой, який допомагає та лікує
Медик із сходу України лікує пацієнтів попри небезпеку
Коли у квітні 2014 року на сході України спалахнув збройний конфлікт, життя Олега Полупуднова, як і життя мільйонів українців, змінилося раз і назавжди. Попри страх та непевність, Олег чітко розумів свою місію — із зони конфлікту він нікуди не поїде та буде допомагати людям.
Спогади, яких не забути
До початку конфлікту Олег працював невропатологом, а згодом — у фармацевтичній індустрії. У 2014 році він долучився до Грецького медичного центру в Маріуполі, що надавав гуманітарну допомогу в охоплених конфліктом Донецькій і Луганській областях. Олег доставляв ліки жителям населених пунктів уздовж лінії зіткнення, що потерпали від бойових дій чи не найбільше.
«Я бачив так багато злиденних та голодних сімей із дітьми, які ледве зводили кінці з кінцями, не маючи ані запасів ліків, ані їжі. Їхні повні сліз очі я пригадую і досі як страшний сон. Цих спогадів мені вже ніколи не позбутися. Вони зі мною назавжди», — пригадує Олег.
Остання надія
Зараз Олег працює лікарем у підрозділі Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) та продовжує допомагати місцевим, що живуть у населених пунктах уздовж лінії зіткнення. На рятувальні бригади, що працюють у цій місцевості, покладена додаткова відповідальність, адже цивільних медиків туди не пускають, а рятувальні загони, разом із якими працює Олег, — часто остання надія для тамтешніх отримати критично важливу медичну допомогу.
«Лінія зіткнення проходить наскрізно через населений пункт, де мешкає щонайменше дев’ятеро людей літнього віку, котрі потребують нашої постійної допомоги та підтримки. Вони живуть у ізоляції вже багато років. Їм немає куди їхати», — розповідає лікар.
Іноді дістатися до тих, хто потребує допомоги, буває складно навіть досвідченим рятувальникам. Усі дії мають суворо координуватися з українськими військовими, адже ризики потрапити під обстріли дуже високі. На отримання погоджень та створення «білого коридору» для запланованих візитів може знадобитися ціла доба. Усе робиться чітко за протоколом, адже кожна втрачена хвилина може коштувати комусь життя.
Попри ці труднощі, медики ДСНС сумлінно виконують свою роботу. Безпосередньо на місці Олег та інші лікарі з рятувальної бригади консультують місцевих жителів, діагностують хворих та надають екстрену медичну допомогу. Часто доводиться вмовляти місцевих — переважно літніх людей — повернутися разом із ними, щоб мати змогу надати більш кваліфіковану медичну допомогу в стаціонарних умовах.
Програма розвитку ООН у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру разом із міжнародними партнерами докладає системних зусиль, аби робота рятувальників та медиків ДСНС стала безпечнішою та ефективнішою. Так, ПРООН за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Данії, Швейцарії, Швеції та Нідерландів здійснює систематичні закупівлі та постачає технічне обладнання рятувальним підрозділам, що працюють у Донецькій та Луганській областях. Окрім того, ПРООН проводить навчальні тренінги, зокрема і медичні, для рятувальників та надає стратегічну підтримку ДСНС для посилення безпеки у регіоні.
Боятися — це нормально
Олег розповідає, що робота рятувальних підрозділів у зоні збройного конфлікту, у першу чергу, є складною психологічно.
«Страх — це нормальна реакція. З досвідом його, безумовно, меншає. Проте повністю його позбутися не вийде. Ми працюємо на території, де безпосередньо видно укріплені військові позиції, і є певні психологічні моменти, які пропускаю через себе та не можу відключити».
Кожен потенційний кандидат, який хоче потрапити до лав рятувальників та медиків ДСНС, проходить суворий відбір та психологічні тестування — так їх перевіряють на готовність працювати в екстремальних умовах.
«Враховуючи досвід роботи нашого колективу, під час спільних операцій уздовж лінії зіткнення ми думаємо про те, як у першу чергу надати необхідну допомогу місцевим, а вже потім — про себе та власну безпеку», — зізнається Олег.
Віра в мир
Олег порівнює поточну ситуацію з роками раніше та намагається не втрачати оптимізму. Він не має жодних сумнівів, що ситуація зараз значно краща. Завдяки спільним зусиллям національних та міжнародних партнерів життя поступово відновлюється та приходить до ладу.
«Погляди, які я зустрічаю тепер, уже не переповнені глибинним смутком, радше — мудрістю та незламною вірою, що мир от-от обов’язково настане. І я теж вірю», — каже Олег.
Для довідки
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.
Ілюстрації: Оксана Скворчинська / ПРООН в Україні