КОМАНДА ІННОВАТОРІВ З ТЕРНОПОЛЯ СТВОРЮЄ ПОРТАЛ ВОЛОНТЕРА ДЛЯ ЗГУРТУВАННЯ МОЛОДІ МІСТА

UNDP Ukraine
5 min readJun 10, 2020

--

Унікальна ініціатива, що з’явилася у Молодіжній столиці України 2020 — Тернополі, об’єднала представників молодіжних організацій, вищих навчальних закладів та органів влади навколо спільної мети — розвитку волонтерського руху.

Волонтерська діяльність приносить численні «дивіденди» місцевим громадам та спільноті в цілому і є важливим елементом розвитку громадянського суспільства. Наскільки українці готові долучатися до волонтерських ініціатив?

Як свідчать дані соціологічного дослідження 2019 р., волонтерством займаються 9 відсотків громадян. Однією з перешкод для залучення волонтерів може бути непоінформованість людей про наявність тих чи інших волонтерських можливостей.

ВІД НАТХНЕННЯ — ДО ВТІЛЕННЯ

Щоб заохотити молодь Тернополя долучатися до волонтерських ініціатив, у ГО “Центр Науки Тернополя” з’явилася ідея зібрати всю потрібну інформацію в одному місці, створивши «Портал волонтера».

Справа в тому, що ця громадська організація традиційно проводить у місті славнозвісні наукові пікніки, організувати які без допомоги волонтерів — непросте завдання.

Фото надано ГО «Центр науки Тернополя»

Все почалося у 2013 році, коли, перебуваючи на стажуванні у Польщі, нинішній керівник ГО «Центр науки Тернополя» Михайло Сиротюк разом зі своєю колегою, а нині очільницею управління сім’ї, молоді та захисту дітей Тернопільської міської ради Христиною Білінською, вперше відвідали науковий пікнік у Варшаві.

«Ми були вражені, адже такі наукові пікніки входили у десятку найвідвідуваніших заходів Польщі. Саме це надихнуло нас організувати щось подібне в Україні», — каже Михайло.

Фото надано ГО «Центр науки Тернополя»

Повернувшись у рідне місто, Михайло зібрав команду активістів, разом з якою організував перші «Наукові пікніки».

«Під час проведення наукових пікніків ми зрозуміли, що наша місія — розвивати неформальну освіту. Тоді ми створили громадську організацію «Центр науки Тернополя» і вже на системному рівні почали впроваджувати зміни», — розповідає Михайло.

Михайло з командою проводили наукові пікніки не лише в Тернополі, а й у Львові, Києві, Харкові та Луганську. За підтримки Міністерства молоді та спорту України вони також організовували тренінги для молодих активістів з інших міст та навчали їх впроваджувати таку практику у своїх громадах.

“Центр науки Тернополя — одна з перших організацій в Україні, яка створила паспорт волонтера — своєрідний аналог трудової книжки для молодого активіста”.

“У такому документі, що видається активісту, записуються дані та кількість годин його участі у волонтерській діяльності, а також відомості про волонтерський стаж. Такий паспорт не лише засвідчує волонтерську діяльність, а й має на меті сприяти молодим людям у подальшому працевлаштуванні”.

РИЗИКНУЛИ — І ЗДОБУЛИ ПЕРЕМОГУ

Шукаючи можливості ширшого залучення молоді в життя Тернополя, активісти “Центру науки Тернополя” вирішили подати свою ідею створення «Порталу волонтера» на конкурс молодіжних інновацій ПРООН U-inn 2.0 reload.

Фото: Андрій Крєпкіх / ПРООН в Україні

«Насправді, команда готувала на конкурс зовсім інший проєкт, який називався «Лабораторія інновацій», однак, за дві години до дедлайну ми зрозуміли, що більш пріоритетним буде вирішити проблему з недостатньою залученістю молоді в громаді, тому переписали заявку і подали інший — “Портал волонтера”, який і приніс нам перемогу», — зізнається Михайло.

Фото: Андрій Крєпкіх / ПРООН в Україні

За задумом авторів, «Портал волонтера» має стати комунікаційним майданчиком між молодими людьми, які хочуть брати участь у діяльності громади, та організаторами заходів чи подій, які шукають волонтерів та волонтерок для залучення їх до різноманітних видів діяльності.

ЯК ПРАЦЮВАТИМЕ НОВИЙ «ФЕЙСБУК» ДЛЯ ВОЛОНТЕРІВ?

«Цифровий портал волонтера» — це платформа для комунікації з волонтерами, що має дати можливість молоді долучатися до цікавих заходів та проєктів у своїх громадах, а організаціям — залучати до своєї діяльності волонтерів», — пояснює Михайло Сиротюк.

Фото: Андрій Крєпкіх / ПРООН в Україні

Технічне завдання порталу розроблялося разом із представниками молодіжних організацій міста, університетів, органів місцевої влади та громадськими активістами.

Так, у кожного зареєстрованого волонтера/ки буде особистий кабінет, в якому міститиметься їх волонтерська історія, рейтинг, а також ідентифікаційний документ — паспорт волонтера.

Зареєстрованим учасникам надходитимуть сповіщення про можливість волонтерства в їхньому місті, відповідно до вказаних в особистому профілі інтересів. Після того як вони виявлять бажання долучитися до волонтерської діяльності, з ними контактує організатор для узгодження усіх питань. Після проведення заходу обидві сторони зможуть дати оцінку діяльності один одного.

До речі, розробці та впровадженню Порталу волонтера, а також інтеграції Паспорту волонтера у цю платформу сприяє і міська влада, адже такий Портал не лише створить нові можливості для молоді, а й сприятиме їхньому працевлаштуванню.

ЯК ВОЛОНТЕРИ ДОПОМАГАЮТЬ МІСТУ В СКРУТНІ ЧАСИ

«Як показує історія останніх років, українці активно долучаються до волонтерства й допомагають громадам. У найбільш критичних ситуаціях, активна частина громади консолідує зусилля для вирішення важливих питань у своєму місті та країні», — зазначає Михайло Сиротюк.

Розвиток волонтерської діяльності є пріоритетним напрямком міста Тернопіль — молодіжної столиці України 2020. Міська рада співпрацює з багатьма молодіжними організаціями та вищими навчальними закладами й докладає максимум зусиль, аби розвивати волонтерський рух міста.

Так, у березні 2020 року влада міста оголосила про створення бази волонтерів на період дії карантину у зв’язку із поширенням коронавірусної інфекції COVID-19. Наразі у цій базі зареєструвалися уже понад 300 волонтерів , готових допомагати тим, хто потребує такої допомоги. Саме ця база волонтерів стане основою майбутнього «Порталу волонтера».

Фото надано ГО «Центр науки Тернополя»

«У цей нелегкий час ми відчуваємо гостру необхідність у такому порталі, адже потреба у спеціалізованій платформі для комунікації надзвичайно актуальна для громади та самих волонтерів», — каже Михайло.

Він впевнений, що такий портал стане не лише зручною системою комунікації в Тернополі, а й натхненням для інших міст України.

Волонтери Тернопільщини вже долучилися до таких ініціатив, як, зокрема, «Підвези медика», завдяки якій десятки лікарів змогли дістатися до роботи під час карантинних обмежень, а також до проєкту «На відстані руки», метою якого є допомогти з продуктами харчування одиноким тернополянам, людям похилого віку, особам з інвалідністю та іншим городянам, котрі опинилися у скрутній ситуації.

Проєкт «Портал волонтера» здобув перемогу на конкурсі U-inn 2.0 у номінації «Інновація для доброчесності». Призовий фонд в 200 тисяч гривень команда «Центру науки Тернополя» використала на розробку технічного рішення для створення онлайн бази волонтерів.

Конкурс молодіжних інновацій U-Inn реалізується Програмою розвитку ООН в Україні у партнерстві з Міністерством молоді та спорту України за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії в рамках проєкту «Громадянське суспільство для розвитку демократії та прав людини в Україні».

Текст:

Анна Мисишин, спеціалістка з питань управління знаннями та інноваціями ПРООН;

Редакція:

Тетяна Кононенко, комунікаційний відділ ПРООН.

--

--

UNDP Ukraine
UNDP Ukraine

Written by UNDP Ukraine

UNDP’s mission in Ukraine is to support the country’s resilience in the face of war and to promote a fully inclusive, digital and sustainable recovery.

No responses yet