НА САМОІЗОЛЯЦІЇ, АЛЕ НЕ САМІ: ЯК МІСЬКІ РАДИ ПІДТРИМУЮТЬ СВОЇХ ЖИТЕЛІВ В УКРАЇНІ

UNDP Ukraine
8 min readApr 14, 2020

--

Закриття кордонів, обмеження руху громадського транспорту, заборона виходити на вулицю без нагальної потреби та без документів, які посвідчують особу, — і це далеко не вичерпний перелік заходів, які встановлені багатьма країнами світу, зокрема Україною, через поширення коронавірусної інфекції COVID-19. Одним словом — світ пішов на карантин.

Яка ситуація в Україні?

Минуло більше місяця, відколи в Україні діагностували перший випадок коронавірусу. Станом на 14 квітня кількість лабораторно підтверджених випадків COVID-19 становить 3 372, з них 98 летальних, 119 пацієнтів одужало. Лише за останню добу було зафіксовано 270 нових випадків.

Віктор Ляшко, заступник Міністра охорони здоров’я України відзначив — це лише початок та озвучив невтішний прогноз — найближчим часом (17 квітня) в державі очікується пікове зростання коронавірусної хвороби.

На всій території України для протидії коронавірусу офіційно запровадили карантин ще 11 березня. Тоді Кабінет Міністрів України вирішив обмежитися на три тижні лише такими заборонами, як відвідування закладів освіти та проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб.

Фото: Володимир Шуваєв

А вже 16 березня Уряд посилив обмеження: заборонив проведення всіх масових заходів (за участю понад 10 осіб), роботу закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, зупинив роботу метро та скасував міжобласне сполучення. Однак, впровадження і цих заходів не принесло бажаних результатів. Як наслідок, Урядом 25 березня на всій території України було запроваджено надзвичайну ситуацію та продовжено карантин до 24 квітня.

Згодом Кабінет Міністрів України затвердив список додаткових обмежень у зв’язку з активним поширенням епідемії коронавірусу, які почали діяти вже з 6 квітня: заборонено перебування у громадських місцях без маски чи респіратора; не можна ходити групою у понад двоє людей, крім випадків службової необхідності та супроводу дітей; дітям до 14 років заборонено перебувати у громадських місцях без батьків; відвідування спортивних майданчиків; прогулянки у парках, скверах, лісових зонах, окрім вигулу тварин однією особою; самовільно залишати місця обсервації; виходити на вулицю без документів, що засвідчують особу тощо.

Фото: Володимир Шуваєв

Як реагує місцева влада?

Більшість областей поширили вказівки Уряду та запровадили на місцевому рівні аналогічні обмеження, але в чомусь міські ради пішли навіть далі.

Використання сучасних засобів комунікації

Месенджери, телеграм-канали, чат-боти в часи пандемії набули особливої актуальності для оперативного поширення необхідної інформації серед широкого кола осіб.

Місцева влада Вінниці, Львова, Кропивницького з початку карантину активно використовує телеграм-канали та чат-боти для інформування місцевих жителів про динаміку поширення коронавірусу та заходи протидії йому («Вінниця VS коронавірус», t.me/lvivVScoronavirus, covid19krop).

Для прикладу, Lvivcityhelper bot у Telegram та Facebook вміщує окремий розділ про коронавірус та дає відповіді на найпопулярніші запитання мешканців, пов’язані з ним. Чат-бот охоплює дві категорії: «Важливе про вірус» та «Готовність Львова». Перша — розповідає про те, що таке коронавірус, як від нього вберегтися,хто в групі ризику тощо. Друга — чи готовий Львів до можливого поширення захворювання на територію міста та що робить міська влада, аби не допустити цього.

Мережу «Фейсбук» використовує створений Тернопільською міською радою Штаб для боротьби з коронавірусом, який оперативно інформує громаду щодо ситуації із захворюваністю на COVID-19 в Україні та у місті.

Зателефонувавши за коротким номером 15–80 жителі Сум цілодобово можуть отримувати необхідну інформацію щодо COVID-19: заходи з убезпечення, здійснення дезінфекції в місцях громадського користування та житлових будинках, роботу лікарів, патрульної поліції, закладів торгівлі, руху транспорту тощо.

А з 3 квітня Одеська міська рада з метою недопущення поширення COVID-19 вирішила роботу департаменту з питань звернень громадян перевести в електронний режим. Тепер кожен мешканець міста може подати звернення та отримати відповідь за допомогою електронної пошти.

Слід відзначити, що з недавніх пір оперативно вирішити важливі питання місцевого значення стало значно простіше — міські ради можуть проводити пленарні засідання, засідання виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад, постійних депутатських комісій в режимі відеоконференції або аудіоконференцій (дистанційне засідання).

Це стало можливим завдяки ухваленню Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби інфекції (COVID-2019)».

Однією з перших стала Чернівецька міська рада, яка вже 7 квітня провела дистанційне засідання сесія міськради у режимі відеоконференції.

Налагодження роботи громадського транспорту в особливому режимі

Справжній транспортний колапс спричинило рішення Уряду про обмеження кількості пасажирів у громадському транспорті до 10 осіб, а згодом і загалом про обмеження його руху — проїзд здійснюється виключно за перепустками.

Однак, як свідчить практика, отримати їх своєчасно є проблематичним. Особливо важливою мобільність є для медиків, що працюють задля подолання пандемії коронавірусу. На допомогу прийшли приватні служби таксі, які проявили ініціативу майже по всій Україні безкоштовно доставляли лікарів до роботи.

Фото надано Тернопільською міською радою

Міська влада, зі свого боку, теж не залишилася осторонь. Прикладом цього є рішення виконавчих комітетів Житомирської та Тернопільської міських рад, відповідно до яких працівники медичних закладів під час карантину їздять громадським транспортом безкоштовно.

Забезпечення регулярної дезінфекції приміщень

Проведення дезінфекційних заходів у житлових, виробничих, навчальних, санітарно-побутових та інших приміщеннях і будівлях є важливим заходом, спрямованим на протидію поширення коронавірусу в період запровадження на території міста режиму надзвичайної ситуації.

Фото надано Житомирською міською радою

Рекомендується знезаражувати панелі стін, поручні, вхідні двері, сходи, при цьому, особливу увагу слід звертати на дезінфекцію ліфтів та обробку кнопок виклику. Більшість міських рад для проведення дезінфекції забезпечують дезінфікуючими речовинами об’єднання співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельні кооперативи.

500 літрів розчину для проведення дезінфікуючих заходів було надано Луцькою міською радою кожному житлово-комунальному підприємству.

Фото надано Луцькою міською радою

Забезпечення жителів міста засобами індивідуального захисту

Знаючи про наявний дефіцит масок у країні, місцева влада вирішила долучитися до вирішення такого важливого в умовах сьогодення питання. Наприклад, Чернігівська місцева влада у співпраці з освітянами пошила для медиків більше 4 тис. масок.

Фото надано Золотінською міською радою

Аналогічний досвід у Золотоніської міської ради Черкаської області, яка централізовано придбала марлю, а співробітники центру соціальної допомоги пошили маски для працівників поліції та служби міськвиконкому, а також людей віком від 80 років.

В свою чергу, Харківська міська рада вже придбала один мільйон масок — їх будуть безкоштовно поширювати серед усіх жителів міста.

Підтримка людей похилого віку

Люди старшого віку знаходиться в зоні ризику захворювання на COVID-19. Частка летальних випадків після інфікування коронавірусом показує пряму залежність від віку пацієнта. Саме тому дуже важливою в умовах пандемії є підтримка людей похилого віку та забезпечення їх продуктами харчування.

Зокрема, Маріупольська міська рада вирішила для пенсіонерів, старших 75 років, закупити продуктові набори. При цьому до розвезення їх людям похилого віку долучилися не лише працівники соціальних служб, а й місцеві депутати.

Поширеною практикою серед міських рад стало створення спільно з підприємцями та волонтерами спеціальних штабів, які допомагають продуктовими наборами одиноким літнім людям та маломобільним категоріям населення. Так, Єдиний координаційний центр при Київській міській державній адміністрації підготував близько 20 тисяч продуктових наборів першої необхідності для незахищених киян.

Підтримка малого та середнього бізнесу

Падіння доходів на 25–50%, звільнення від 10 до 25% працівників — такі результати опитування власників малого та середнього бізнесу Спілкою українських підприємців. Результати вказаного опитування свідчить, що 51% підприємств здатні протриматися лише один місяць, а кожен четвертий бізнес — витримає не більше 2–3 місяців роботи в умовах карантину.

Пандемія коронавірусу поставила бізнес перед необхідністю зменшити ділову активність або припинити її взагалі. Особливо вразливими до наслідків від коронавірусу в Україні є малий та середній бізнес.

Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» та Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», відповідно до положень яких, бізнес тимчасово звільнено від сплати земельного податку та податку на майно, орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній та комунальній власності, а фізичних осіб підприємців, фермерів та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність — від сплати єдиного соціального внеску.

Однак на практиці така підтримка бізнесу не є достатньою та не допоможе врятувати бізнес від банкрутства. У зв’язку з цим, 26 березня, депутати Київради схвалили рішення про надання 50-відсоткової пільги для малого та середнього бізнесу на сплату за оренду комунального майна на період обмежувальних заходів у зв’язку зі спалахом коронавірусу. Така пільга діятиме до 31 липня.

Ще далі пішла Львівська міська рада — місцева влада прийняла рішення повністю звільнити підприємців від сплати орендної плати за користування приміщеннями комунальної власності та окремими конструктивними елементами благоустрою, а також від сплати туристичного збору та розміщення зовнішньої реклами.

Поряд з цим, в окремих областях запускаються програми підтримки регіонального виробника. В Миколаївській області регіональний фонд підтримки підприємців запустив інформаційну компанію #КупуйНаМиколаївщині. Мета цієї ініціативи — інформування жителів про своїх місцевих виробників товарів і послуг, а також стимулювання купувати товари саме у місцевих підприємств.

Схожа компанія запущена в Чернігівській області. Вона називається «Чернігів, купуй рідне!». Місцевий виробник може наклеїти на свою продукцію спеціальний знак-логотип «Чернігівщина, КУПУЙ рідне». Супутня цьому рекламна кампанія стимулює купувати саме товари місцевого виробництва.

І наостанок…

Понад 600 могил для можливих жертв коронавірусу та 2 тисячі щільних поліетиленових пакетів для поховання — так Дніпровська міська рада готується до різних варіантів розвитку подій та наглядно демонструє жителям міста, як важливо дотримуватися карантину. До речі в Дніпрі, за ініціативи міської ради, в період карантину навіть пам’ятники «носять» маски.

Фото надано Дніпровською міською радою

Підтримують місцеву владу та допомагають ефективно їй реагувати на нові виклику у зв’язку з пандемією також і міжнародні організації.

Зокрема, Програма розвитку ООН у партнерстві з Європейським Союзом активно підтримують медичну сферу України шляхом закупівлі засобів індивідуального захисту та спеціалізованого медичного обладнання в Донецькій та Луганській областях, а також розпочали такі закупівлі на національному рівні.

Також, зважаючи на низку карантинних обмежень, ПРООН співпрацює з малим бізнесом та допомагає йому адаптуватися через грантову підтримку, відкриття інтернет-магазинів, поради експертів щодо управління бізнесом.

А щоб віднайти дієві рішення та сучасні інструменти подолання наслідків пандемії в Україні, ПРООН організовує проведення онлайн хакатонів ідей, обговорень та дискусій серед експертів, стратегічних сесій з залученням представників місцевих громадських організацій.

В умовах сьогодення місцева влада намагається різними способами підтримати жителів своєї громади. Звісно, в умовах обмеженості бюджетів, відсутності аналогічного досвіду у минулому, її допомога не завжди може задовольнити та охопити всі наявні потреби.

Саме тому важливо мобілізуватися та об’єднати свої зусилля владі, бізнесу, міжнародним та громадським організаціям задля зменшення кількості критичних та летальних випадків через коронавірусну хворобу та швидкого подолання наслідків пандемії.

Текст: Анастасія Коробай, ПРООН.

--

--

UNDP Ukraine
UNDP Ukraine

Written by UNDP Ukraine

UNDP’s mission in Ukraine is to support the country’s resilience in the face of war and to promote a fully inclusive, digital and sustainable recovery.

No responses yet