Новий формат роботи з дітьми: У відділах поліції на сході України з’явилися «зелені кімнати» завдяки ЄС і ООН
На сході України у відділах поліції з‘явилися «зелені кімнати» — спеціально облаштовані простори та система заходів для ефективної взаємодії із дітьми та підлітками, які потрапили у конфлікт із законом, а також із тими, хто стали свідками злочинних дій чи постраждали від домашнього насильства.
Такий підхід використовується у багатьох країнах світу, зокрема у Німеччині, Польщі, Естонії та Грузії. Тепер завдяки Програмі ООН із відновлення та розбудови миру та фінансуванню Європейського Союзу уже сім «зелених кімнат» у Донецькій області розпочали свою роботу.
Ми поспілкувалися з інспекторкою з ювенальної превенції Слов‘янського поліцейського відділу Наталею Язан, аби дізнатися про її досвід роботи з дітьми та розпитали про ефективність роботи «зелених кімнат».
Найголовніше у роботі з дітьми — це емпатія та чесність
Часто першими емоціями, які відчувають діти, коли опиняються віч-на-віч із офіцером поліції, є страх та розпач. Важливо ці емоції швидко розпізнати та зреагувати так, аби не завдати шкоди дитячій психіці та заспокоїти дитину.
«З роками розумієш, як слід реагувати на кожну емоцію дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах. Ми не можемо дозволити собі помилитися чи переграти ситуацію. Потрібно бути спокійним, зібраним та розуміти, що перед тобою дитина», — розповідає пані Наталя.
«Підхід до дітей різного віку закономірно відрізняється, тому важливо розумітися на віковій психології. Проте, якби мене запитали, що найголовніше в роботі поліцейських із дітьми, я б без вагань відповіла — це емпатія та чесність».
«Не потрібно казати дітям неправду — вони відчувають її дуже гостро. Якщо ми вилучаємо дитину із сім’ї, не можна говорити, що завтра батьки повернуться і заберуть її додому. Марні надії лише завдадуть зайвої шкоди».
Новий формат роботи з дітьми
Насправді «зелені кімнати» — це не тільки про розбудову фізичної інфраструктури відділів поліції та належний ремонт приміщень, де поліцейські та психологи можуть працювати з дітьми.
Це повноцінна система заходів та методик, заснованих на кращих європейських практиках, що допомагають забезпечувати права та свободи дитини під час слідчих та процесуальних дій.
«Зелені кімнати» сприяють психологічному розвантаженню дитини, даючи їй можливість не лише відчувати себе комфортно, але й висловити свої переживання та емоції не тільки словами, але й за допомогою малюнків чи взаємодії з предметами.
«Коли я вперше зайшла до «зеленої кімнати», найперше, що я відчула — це надія і сподівання, на те, що старі стереотипи та система руйнуються, з’явились сподівання на кращу якість та новий формат роботи з дітьми», — пригадує свої перші враження від знайомства з форматом інспекторка.
«Найголовніше, що з появою «зеленої кімнати» у дітей змінився настрій та сприйняття офіцерів поліції, адже вони потрапляють в доброзичливе середовище та відчувають себе в безпеці. Діти у такій дружній атмосфері, де навколо іграшки та дитячі книжки, йдуть на контакт значно легше», — аналізує роботу останніх місяців пані Наталя.
Щоб змінити суспільство на краще, слід більше працювати з дітьми
«Часто ми намагаємося перевиховати дорослих, аби, наприклад, зменшити рівень злочинності. Проте я переконана, що для того, щоб змінити суспільство на краще, слід більше працювати з дітьми», — каже інспекторка.
«До початку карантину офіцери та офіцерки нашого відділу часто навідувалась до місцевих шкіл та проводили неформальні бесіди з учнями. Нам важливо пояснювати дітям, що добре, а що погано, у максимально простій та зрозумілій формі. Однак не менш важливо, аби у дітей формувався позитивний образ поліцейського, до якого можна звернутись за порадою чи допомогою. Ми не хочемо, щоб нас боялися, а «зелені кімнати» дозволяють такого страху поступово позбутися», — додає вона.
У межах Програми ООН з відновлення та розбудови миру на сході України у семи відділах поліції Донецької області (м. Дружківка, Маріуполь, Слов’янськ, смт Гнутово, Сартана, Талаківка, а також в територіальному підрозділі Мангушського району) було оновлено приміщення згідно міжнародних стандартів «зелених кімнат» та проведено серію навчань для співробітників ювенальної превенції щодо ненасильницького спілкування, технік парапсихології та виявлення ознак домашнього насильства.
Для довідки
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, а також Уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.
Фото: Артем Гетьман/ ПРООН в Україні