Як досягнути змін через інклюзивність, сталий розвиток та прозоре врядування

UNDP Ukraine
5 min readMar 11, 2019

--

Україна приєдналася до Ініціативи ПВУ у 2011 році. З тих пір, розроблені та впроваджені 3 дворічні плани дій з участю громадянського суспільства

Нові особливості Плану дій ПВУ в Україні

Згідно з останнім звітом Freedom House, Україна вважається частково вільною демократією.

В той час, як у 2018 році рівень довіри до урядових інституцій становив 28,2%, громадським організаціям довіряло 45% населення.

«Партнерство «Відкритий уряд» є платформою, що допомагає уряду та громадянському суспільству об’єднуватися та покращувати управління, стимулювати активну участь громадян, викорінювати корупцію та впроваджувати нові технології.

Наприкінці 2018 року Уряд України у партнерстві з громадянським суспільством ухвалив План дій у рамках ПВУ на 2018–2020 роки, що став результатом широкомасштабних консультацій з активним залученням місцевих організацій громадянського суспільства.

Варто підкреслити, що спільно розроблений новий План дій ПВУ був вперше узгоджений із Цілями сталого розвитку (ЦСР) в Україні.

План дій ПВУ на 2018–2020 роки був затверджений Урядом у грудні 2018 року після широкомасштабних консультацій з громадянським суспільством

Досить часто складність полягає у тому, щоб вийти за межі “визначених” партнерів громадянського суспільства в рамках ПВУ. Не так багато громадських організацій готові генерувати ідеї інноваційних зобов’язань щодо впровадження Плану дій та брати на себе частину відповідальності за їх виконання. Як правило, ці громадські організації зосереджені в столиці.

Цьогоріч ми намагалися змінити цю ситуацію і залучили Мережу хабів України, яка об’єднує 15 потужних громадських організацій, що працюють у сфері демократизації та прав людини у регіонах.

Разом із членами Координаційної ради ПВУ та іншими учасниками, члени Мережі хабів України приєдналися до громадських обговорень, щоб зробити свій внесок у формулювання нових зобов’язань, а голоси їхніх громад були почуті.

10 хабів також провели 20 заходів у своїх регіонах і охопили загалом майже 60 тисяч громадян через традиційні та соціальні медіа.

Крім того, понад 800 громадян долучилися безпосередньо до обговорень, а 257 представників громадських організацій взяли участь у голосуванні, організованому Секретаріатом Кабінету Міністрів України, за пріоритетні зобов’язання через онлайн-портал discuto.io.

Громадські організації — хаби активно долучалися до виконання зобов’язань ПВУ на місцевому рівні. Їх найкращі практики включені до каталогу

Пріоритети для України

У 2018 році Україна наполягла на узгодженні найкращих практик ПВУ з Цілями сталого розвитку. Під час низки робочих зустрічей в процесі спільної розробки Плану дій, учасники обрали такі цілі, як мир, справедливість та сильні інститути; сталий розвиток міст і громад; якісна освіта; гідна праця та економічне зростання; промисловість, інновації та інфраструктура (а саме ЦСР 16, 11, 4, 8 та 9) як пріоритетні з огляду на зобов’язання ПВУ.

Тепер Україна має зобов’язання, спрямовані на відкриття вільного доступу користувачів до Національного репозитарію академічних текстів (ЦСР 4), забезпечення вільного доступу громадян до екологічної інформації (ЦРС 11), перехід на електронне впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей (ЦСР 9), створення онлайн-платформи для взаємодії органів виконавчої влади з інститутами громадянського суспільства (ЦСР 16).

Протягом 2018 року хаби організували низку консультацій з активною громадськістю в різних регіонах України

Організації громадянського суспільства (ОГС) відстежуватимуть виконання нового Плану дій ПВУ, а державні установи співпрацюватимуть з ОГС задля виконання взятих зобов’язань. Сторони сподіваються на два роки активної співпраці щодо реалізації Плану дій в рамках оновленої Координаційної ради ПВУ, яка надає платформу для обговорення досягнутого прогресу, наступних кроків та викликів, з якими стикаються учасники процесу.

Розробка нового Плану дій ПВУ: засвоєні уроки

1. Український підхід до формулювання нових зобов’язань в рамках ПВУ свідчить про потужний потенціал, що дозволяє відходити від моделі, коли рішення ухвалюються на центральному рівні. Співпраця з регіональними мережами громадянського суспільства дозволяє залучати велику кількість громадян та сприяє діалогу з владою щодо більш відкритого та прозорого управління на місцевому та регіональному рівнях.

2. Хоча за первісним задумом «Партнерство «Відкритий уряд» мала бути ініціативою на національному рівні, на місцевому рівні також виникають незалежні ініціативи, узгоджені з національним Планом дій ПВУ.

Такі проекти як «Доступні ліки», що перевіряє наявність ліків у місцевих лікарнях, та інформаційний портал «Будуємо Прозоро», де збирається інформація про заплановані будівництва за кошти місцевих бюджетів, — це лише декілька місцевих ініціатив, що відображають цінності ПВУ.

3. Включення Цілей сталого розвитку як невід’ємної складової у процесі спільного формування Плану дій піднімає національні зобов’язання ПВУ на міжнародний рівень. Загалом, зобов’язання нового Плану дій сприяють реалізації Порядку денного до 2030 року шляхом впровадження ефективного та прозорого демократичного врядування в Україні.

Зобов’язання нового Плану дій узгоджені з Цілями сталого розвитку завдяки спільному вибору пріоритетів владою та громадськістю

Досягнуті успіхи, нові виклики та рух вперед

З 2011 року, коли Україна вперше приєдналася до ініціативи ПВУ, Уряд України у партнерстві з громадським суспільством розробив та впровадив три дворічні Плани дій ПВУ.

Перший План дій з впровадження в Україні Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд” на 2012–2013 роки виконано на 90%, стан виконання другого на 2014–2015 роки сягає 83%.

Попередні плани дій сприяли трансформаційним реформам в Україні.

Національна платформа електронних закупівель ProZorro; впровадження стандартів Ініціативи прозорості видобувних галузей, яка перевіряє інформацію про кінцевих бенефіціарів; законодавство щодо відкритих даних для забезпечення доступу до публічної інформації; система електронного декларування статків — одні з найвідоміших прикладів успішних ініціатив, розроблених під егідою ПВУ.

Нові зобов’язання Плану дій ПВУ на 2018–2020 роки представляються широкій громадськості

ПВУ дозволило громадянському суспільству та уряду опанувати інноваційні способи співпраці. Проте, хоча ОГС та громадяни дедалі активніше долучаються до інклюзивного та ефективного процесу спів-творення, залишається чимало сфер, де можна забезпечити більшу залученість та взаємодію між Урядом та громадянським суспільством.

На цей час впровадження зобов’язань в рамках ПВУ фінансується або за кошти секторальних урядових програм або завдяки проектам міжнародної технічної допомоги. Знаходження відповідної бюджетної підтримки для ПВУ дозволить забезпечити стабільність ініціативи в майбутньому.

Нарешті, сильна та ефективна роль Секретаріату ПВУ залишається вирішальною для досягнення результатів на всіх етапах формування та впровадження Ініціативи, тоді як оновлена Координаційна рада, до якої входить низка зацікавлених сторін, потребує подальшого інституційного розвитку та розбудови спроможності для забезпечення успішної реалізації «Партнерства «Відкритий уряд» в Україні.

Текст: Вікторія Пагано | Фото: Андрій Крєпких / ПРООН в Україні

Originally published at medium.com on March 11, 2019.

--

--

UNDP Ukraine
UNDP Ukraine

Written by UNDP Ukraine

UNDP’s mission in Ukraine is to support the country’s resilience in the face of war and to promote a fully inclusive, digital and sustainable recovery.

No responses yet